werd gebouwd aan de toekomst. Maar ook van verder weg, zelfs uit het buitenland, kwamen de mensen. De Stichting Joodsche Arbeid trok zich de zorg aan van de jonge Joodse vluchtelingen. Op haar initiatief werd bij Slootdorp aan de Nieuwesluizerweg het "Joodse Werkdorp" gesticht. In dat 'dorp' vonden die nieuwkomers onderdak en voed sel. Daar werden ze opgevangen om zich voor te bereiden op een betere toekomst. Zij leerden daar hoe ze zichzelf staande kon den houden, waar ook ter wereld. Ze leerden het boerenvak, de nodige technische vaar digheden en alle huishoudelijke werkzaam heden. De bezetter maakte helaas een eind aan die idylle. Nu na vele jaren, na veel wijzigingen en wis selingen, rest van dat 'dorp' nog steeds het Gemeenschapshuis, een fier gebouw met een onvergetelijke historie: een monument! De huidige eigenaar heeft voor het pand een nieuwe bestemming ontwikkeld, namelijk uitbreiden en inrichten tot verblijfsgelegen- heid voor tijdelijke arbeidskrachten. Bij ons gemeentebestuur is die aanvraag nu in be handeling. De eigenaar, de buurtbewoners en anderen hebben hun zienswijze kenbaar gemaakt tijdens de openbare zitting van de Cie. Grondgebiedszaken (d.d. 20-08-2009). Verdere behandeling vindt plaats in de ko mende raadsvergadering. De eerste indruk: veel weerstand en niet alleen van de omwonenden. Het bestuur van het Genootschap voor de Geschiedenis van Wieringermeer heeft zich over de kwestie gebogen en stelt" Het "Joodse Werkdorp" is onmiskenbaar een zeer belangrijk deel van de geschiedenis van onze Wieringermeer. Het is natuurlijk niet de bedoeling dat door aanpassingen en of wijzigingen dit geheel of gedeeltelijk verlo ren zal gaan. Het kan ook anders; laat zien hoe het oorspronkelijk bedoeld was. Een plek waar je leerde hoe te overleven. Kortom: creëer er een. PIONIERSMUSEUM De Wieringermeer werd indertijd bevolkt door pioniers, die wisten en leerden hoe je in een leeg gebied kunt leven; hoe je de grond moet bewerken; hoe je vee moet houden; hoe je van al de gewassen en producten bruikbaar en lekker voedsel kunt bereiden; hoe je een wintervoorraad moet bewaren: wecken, pekelen, drogen, e.d. De afstanden waren groot en de supermarkt bestond nog niet. En toen gebruikte de mens toch ook een aantal maaltijden per dag. Hij stookte zijn huis warm en zijn kleding was onmisbaar. Hij moest zaaien en maaien, hij molk en slachtte: Hij redde zich. Nu weten we nauwelijks meer hoe ons voed sel, ons drinken en onze kleding gemaakt worden. Wat is er nodig om te overleven, wat moet je weten om in een leeg gebied een bestaan op te bouwen. Ook hoe het dage lijks leven geleefd kan worden als de winke lier geen voorraad meer heeft, als de energie schaarser is, als...., als.... kortom, als we voor onszelf moeten zorgen. Dat alles kunnen we in zo'n pioniersmuseum laten zien. Opzet en inrichting van een dergelijk museum Hoofdgebouw: ontvangst, voorstellingen, exposities. Kunst en cultuur, restaurant, kan toor en organisatie. Buitenterrein: bouwland, weiland, boom gaard en volkstuin en parkeerterrein. De barakken in oorspronkelijke opstelling herbouwen. Mogelijke functies (interactieve opzet): I. Opslag/verwerking akkerbouwproducten. II. Stallen en veeverzorging. III. Groenten: bewaring en verwerking. Kroniek no. 54, 17e jaargang, 2009/3 30

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2009 | | pagina 32