Van Alles Wat staking en de protesten neergeslagen. Vele stakers en organisatoren werden gearrest eerd, geëxecuteerd of gedeporteerd naar concentratiekampen. In het Werkdorp hielden al deze ontwikkelin gen ons natuurlijk ook bezig, maar we werden er niet direct door beïnvloed. Ons leven ging gewoon door. Hieraan kwam echter plot seling een einde op donderdagochtend 20 maart 1941. Zeven bussen arriveerden en bleven vlak bij het Werkdorp staan. In de bussen zaten enkele Duitsers in burgerkled ing. Later die middag arriveerde een speciale auto met de commandant van de Gestapo Willy Lages, die gekleed was in zijn SS-uni- form. Hij ging naar het kantoor van het Werk dorp en beval de heer Kemmeren om naar het kantoor te komen. (De heer A.C. Kemmeren was het Nederlandse hoofd van de land- bouwafdeling in het Werkdorp. Daarnaast gaf hij leiding aan de landbouwopleiding en in die hoedanigheid legde hij direct verant woording af aan het locale bestuur van de Wieringermeer.) Lages zei tegen Kemmeren dat alle Joden uit het Werkdorp onmiddellijk meegenomen zouden worden. Kemmeren ging hier echter tegenin. Hij pleitte dat de landbouwproductie in het Werkdorp essen tieel was voor de landelijke voedselvoorzien ing. Als de Duitsers iedereen meenamen die in de landbouw werkte, zou de gehele land bouwproductie worden verstoord. Na enige discussie ging Lages ermee akkoord dat zestig leerlingen die in de landbouw werk ten voorlopig mochten blijven. Alle anderen werden echter meteen meegenomen. De heer Kemmeren had vervolgens de moeilijke taak om zestig Joodse leerlingen uit te kiezen die achter mochten blijven. Omdat ik niet in de landbouw werkte, moest ik samen met de meerderheid vertrekken. Maar mijn nicht Lotti Bruck mocht blijven. Het complete verhaal is (in het Engels) te lezen op internet. Vertaling: Sylvia Fonteijn Bestemming Joods Werkdorp Toen er enige maanden geleden sprake van was om het gemeenschapshuis van het voor malige Joodse Werkdorp uit te breiden en in te richten als verblijfsgelegenheid voor tijdelijke (Poolse) arbeidskrachten kwam er veel weerstand van onder andere de om wonenden. Het bestuur van het Genootschap voor de Geschiedenis van Wieringermeer heeft toen ook van zich laten horen middels een schrijven aan de leden van de gemeen teraad. Het bestuur keurde niet alleen de plannen van toen af, maar kwam ook met een alter natief. Het plan tijdelijke werknemers onder te brengen in het gemeenschapshuis aan de Nieuwesluizerweg is door de raad afgewezen en gaat dus niet door. Het bestuur van het Genootschap schreef de volgende brief aan de raadsleden, gedateerd 25 augustus 2009. Geacht gemeenteraadslid, Overleven op nieuw land "Op de vlucht voor geweld en vernietiging, voor honger en armoede, voor tirannie en gevangenschap ga je op zoek naar een be tere toekomst. Naar een plek op de wereld waar je in vrijheid kunt leven, waar je wél een goed bestaan kunt opbouwen voor jezelf en voor je lotgenoten". De Wieringermeerpolder is zo'n plaats. In de dertiger jaren van de vorige eeuw werd de nieuwe polder ontgonnen. Uit alle landstreken van Nederland kwam men hier naartoe. Hier was werk, hier was land, hier Kroniek no. 54, 17e jaargang, 2009/3 29

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2009 | | pagina 31