steenkool te vervoeren. Het schip was ech ter zo aangepast dat er mensen in konden worden vervoerd. De bedoeling was om met dit schip een groot aantal Joden uit Neder land en België illegaal naar Palestina te ver voeren. Uit het Werkdorp namen ongeveer 50 mensen deel. Mijn neef, Walter Bruck, was een van hen. Hij wilde dat zijn zus Lotti ook meeging. Maar zij wilde niet zo ver bij haar moeder vandaan die in Bingen woonde, en bleef daarom in het Werkdorp. In juli 1939 vertrok de Dora met 365 personen uit Ned erland en 100 uit België. Het was een zware reis, maar iedereen kwam veilig aan in Pal estina. In juni 1939 werd ikernstigziek. Ik had difterie en een oorontsteking en werd naar een ziek enhuis in Amsterdam gebracht, waar ik aan mijn oor moest worden geopereerd. Daarom kon ik onmogelijk mee met de Dora. Mijn vader maakte zich zorgen om mijn gezond heid en kon een paar dagen naar Nederland komen vanuit Frankfurt om me te bezoeken. Doordat hij buiten Duitsland was, kreeg hij een realistischer beeld van de situatie. Dit hielp hem bij de beslissing om te emigreren, eind juli zijn mijn ouders geëmigreerd naar Londen, waar mijn broer Ernst woonde. - Na dat ik was hersteld, ben ik teruggegaan naar het Werkdorp waar ik verder werkte als meu belmaker. Het leven in het Werkdorp was niet veranderd, maar werd wel overschaduwd door de dreiging van de naderende oorlog. In september 1939 brak de Tweede Wereldoor log uit. Nederland bleef aanvankelijk neutraal, maar op 10 mei 1940 viel het Duitse leger Nederland binnen. Na vier dagen oorlog ca pituleerde het Nederlandse leger. Maar voor het einde van deze zeer korte oorlog heeft de Duitse luchtmacht nog zware aanvallen gepleegd op Rotterdam, waarbij 24.000 hui zen zijn verwoest en 900 burgers omkwamen. In het Werkdorp ging het leven gewoon door, maar al snel begonnen de Nazi's in Nederland met hun anti-joodse maatregelen. Er was ook een Nederlandse Nazipartij, de NSB (Nation aal Socialistische Beweging) die samenwerk te met de Duitsers. De NSB had haar eigen terreurorganisatie, de WA (WeerAfdeling), dat kan worden vergeleken met de SA of SS van de Nazi's. Ongeveer 25.000 Nederland ers gingen vrijwillig bij de Duitse Waffen-SS en vochten later met het Duitse leger in het oosten. Zij waren slechts een klein deel van de Nederlandse bevolking, en werden door de Nederlanders als verraders beschouwd. In februari 1941 organiseerde de NSB, de Nederlandse Nazi's, provocerende marsen en demonstraties in de Joodse wijk in Am sterdam. Dit leidde tot zware straatgevech ten aangezien de Joodse bewoners, gro tendeels arbeiders, hard terugvochten en al snel werden geholpen door de Nederlandse Christelijke havenarbeiders, zodat de NSB het onderspit moest delven. Het WA-lid Koot werd gedood en de anderen moesten weg vluchten. Rauter, het hoofd van de Duitse veiligheidsdienst, en zijn mannen waren natuurlijk woedend, en op 23 en 24 febru ari 1941 zijn ongeveer 400 Joodse mannen tussen 20 en 35 jaar op straat gearresteerd en naar concentratiekampen gedeporteerd. Door deze gebeurtenissen nam de woede van de Nederlandse bevolking toe. Op 25 februari 1941 besloot het verzet tot een al gemene staking. Er werden pamfletten ver spreid waarop stond dat er een algemene staking was aangekondigd voor 25 februari als protest tegen de vreselijke vervolging van de Joodse bevolking. De staking verspreidde zich over heel Nederland. - Dit was de enige keer in de Joodse geschiedenis dat een niet- joodse bevolking een algemene staking be gon om te protesteren tegen antisemitische maatregelen en om hun Joodse medeburgers te helpen. - Kort daarop lieten de Duitsers speciale SS-troepen komen en werden de 28 Kroniek no. 54, iye jaargang, 2009/3

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2009 | | pagina 30