Bernard Natt is geboren op 14 januari 1919 in Frankfurt am Main in een Joods gezin. Zijn familie woonde al generaties lang in Duitsland. Vooral in de Nazitijd heeft hij veel meege maakt en hij is onder andere een aantal jaren in het Werkdorp Nieuwesluis werkzaam gewe est. Zijn complete levensverhaal is te lezen op internet via www.nattfamily.org/bernard.htm. Een deel hebben we vooru vertaald: Nederland, Werkdorp Nieuwesluis, 1938 - 1941. Ik ging de grens over naar Nederland. Op het treinstation van Amsterdam werd ik opgewa cht door mijn familie in Nederland, oom Ber nard Schuster en tante Roeschen. Bij hen heb ik tijdelijk gelogeerd in Heemstede, ledereen was natuurlijk behoorlijk aangegrepen door de gebeurtenissen in Duitsland, vooral de Joden. Na een paar dagen ging ik naar het hachsjara-trainingscentrum "Werkdorp Nieu wesluis" in de Wieringermeer. Hiervoor had ik me in Frankfurt aangemeld. Het was een groot trainingscentrum voor jonge Joden uit Duitsland en Oostenrijk. Het centrum leidde jongeren op om te werken in de landbouw, tuinderij of in ambachten, voornamelijk tim merwerk en metaalbewerking. Werkdorp Nieuwesluis lag in het noorden van Neder land, in de Wieringermeerpolder. Een polder is een stuk land dat heroverd is van de zee door middel van drooglegging. Dit land ligt onder zeeniveau. Grote delen van Nederland zijn polders die zijn teruggewonnen van de zee. Dit land is zeer vruchtbaar voor landbouw en tuinderijen. De Wieringermeerpolder is in de jaren '30 van de 20e eeuw teruggewon nen van de Zuiderzee nadat de Afsluitdijk van 30 km gebouwd is om de Zuiderzee van de Noordzee te scheiden. De Afsluitdijk verbindt de provincies Noord-Holland en Friesland met elkaar. Het Werkdorp lag op zulk pol derland. Omdat het land pas onlangs was teruggewonnen van de zee, moesten we het geschikt maken voor de landbouw. Dit deden we door de zoute bovenlaag te verwijderen en er aarde op te plaatsen, dat ergens an ders vandaan gehaald werd. De eerste twee of drie maanden dat ik daar was, deed ik dat werk ook, het opgraven en verwijderen van zoute aarde. Later werkte ik in de meubel makerij. In het Werkdorp werden ongeveer 360 jongeren opgeleid. Ongeveer 300 jonge mannen en 60 meisjes of jonge vrouwen (voornamelijk alleenstaand). Het Werkdorp werd grotendeels gefinancierd door buiten landse Joodse organisaties, door de Ameri kaanse "Joint", "The Central British Fund for German Jewry" en privé-donaties. Maar het Werkdorp genereerde ook inkomen door de verkoop van landbouwproducten. De meeste leerlingen werkten in de landbouw en tuin derij, een kleiner aantal in de meubelmakerij en smederij. De meeste meisjes werkten in de keuken en de huishouding. Mijn neef uit Bingen, Walter Bruck (in Israël heeft hij zijn naam veranderd in David Barkai) was al in het Werkdorp. Hij werkte in de land bouw. Eind 1938 schreef mijn moeder me vanuit Frankfurt dat mijn vader gelukkig was vrijgelaten uit concentratiekamp Buchen- wald (bij Weimar) en thuis was gekomen. Later vertelde ze me dat hij er zeer slecht aan toe was geweest. Mijn voormalige leraar godsdienst op school, Dr. Philip, had samen met mijn vader in het kamp gezeten, maar was daar overleden. Mijn vader mocht weer als arts werken, maar alleen voor Joodse patiënten. Begin 1939 kwam mijn nicht Lotti Bruck (de zus van Walter Bruck) aan in het Werkdorp. Zoals ik al zei, werkte ik na enige tijd weer als 26 Kroniek no. 54, 17e jaargang, 2009/3 Voor u gelezen op internet: Het levensverhaal van Bernard Natt

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2009 | | pagina 28