opgeslagen en verzonden, en zorg worden gedragen voor bijvoorbeeld internethosting en betalingsverkeer. De grote hoeveelheid overtollige warmte die computers produc eren zal worden gebruikt voor de verwarm ing van de kassen. De kwekers op hun beurt zullen elektriciteit leveren aan het Data Cen ter. Door deze samenwerking zal 800 ton CO2 -uitstoot per jaar worden bespaard, zo heeft de Milieufederatie Noord-Holland berekend. Hiermee zal dit het groenste Data Center ter wereld worden. Het Data Center zal een energietoevoer van zo'n 65 Megawatt nodig hebben. De kwekers, verenigd in de Ener giecombinatie Wieringermeer, kunnen op dit moment al 100 Megawatt leveren. De aanwezigheid van glasvezelkabels en de nabijheid van Amsterdam als één van de grootste internetknooppunten van Europa zijn andere belangrijke vestigingsfactoren voor het Data Center op Agriport A7. De Energiecombinatie van kwekers heeft ook samen geïnvesteerd in een eigen gaspomp- station. Robert Kielstra is namens Agriport A7 de eerst betrokkene bij het overleg en rea lisering van plannen rond energie en water. Twee kasbedrijven, waaronder Kwekerij De Wieringermeer zetten zich in om klimaat neutraal te produceren. De gasketel wordt verwijderd om vervolgens alleen nog groene stroom (aardwarmte en windenergie) in te kopen. Hierdoor zal er geen C02-uitstoot meer zijn. Bij deze Kwekerij staat ook het gebruik van een aardwarmtebron op het pro gramma. Bij aardwarmte worden twee bron nen geboord van elk zo'n 2500 meter diep. Op deze diepte bevindt zich water in een poreuze zandlaag met een temperatuur van rond de 70 graden C. Dit water wordt omhoog gepompt, de warmte wordt dan afgegeven aan de kas en het afgekoelde water van ong. 30 graden zal worden teruggepompt naar de diepte van 2500 meter. Er ligt momenteel een aanvraag bij de gemeente Wieringermeer voor de bouw van een biomassavergistingsinstallatie op het bedrijventerrein met een capaciteit van 500 ton per dag. De kwekers zullen t.z.t. kun nen profiteren van de daarbij vrijkomende (duurzame) energie. Werkgelegenheid Eind 2009 werken er zo'n 1500 mensen in de kassen in het plangebied. 850 daarvan zijn ingezetenen uit de wijde omgeving en o.a. het Westland. Ook zijn er 600 Polen (van wisselende samenstelling) werkzaam in de kasbedrijven. Tijdens het weekend en in de vakanties verdienen ongeveer 300 scholieren uit de omgeving een centje bij met (oogst-)werkzaamheden in de kassen. De verwachting is dat het aantal banen op Agriport A7 alleen maar zal toenemen. Om daarmee een toename van het aantal inwon ers van de Wieringermeer te bewerkstelligen is volgens de directeuren van Agriport A7 de aanwezigheid van betaalbare huurwoningen in de dorpen zeer gewenst. (Een hint richting gemeente en Wooncompagnie!) Bezoekers Vanuit binnen- en buitenland is er een grote belangstelling voor de opzet en werkwijze van het agrarisch gebeuren op Agriport A7. Functionarissen van diverse overheden en politici, maar ook telers, bedrijfsorganisat ies en handelaren kwamen naar dit agrarisch bolwerk om kennis te nemen van de ontwik kelingen in de Nederlandse tuinbouw. Ook voor maatregelen, die leiden tot een lager en ergieverbruik (duurzame tuinbouw) bestaat grote interesse. Zo kwamen naar Agriport A7 o.a. Koreanen, Duitsers, Russen, Japanners, Belgen, Chinezen, Polen, Iraniër en uiteraard veel Nederlanders. Voor de vele bezoekers en andere gasten is in september 2009 het restaurant "De Tafel van Agriport" geopend, waar Yvette 21 Kroniek no. 54, 17e jaargang, 2009/3

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2009 | | pagina 23