het Zuiderzeemuseum. Ook heeft hij een tweetal boeken geschreven, n.l. Brakwater en het Goud der Zee. Tenslotte is er nog de Zuiderzeefilm die historische beelden laat zien van de visserij. Den Herder maakte deze film als reactie op een rolprent van de overheid, die moest aantonen dat de visserij langs de Zuiderzee weinig bestaansmogelijkheden bood. Samen met het Polygoon Filmbedrijf produceerde Den Herder 3,5 uur film. De originele film is verloren gegaan, van het restmateriaal is een nieuwe gemaakt die 35 minuten duurt. Dolfinarium Een initiatief van Den Herder met grote gevolgen was de aankoop van een stukje strand aan de kust. Voor vijfhonderd gulden werd een proefstrandje opgespoten op de plaats van het huidige Dolfinarium. De bedoeling van Den Herder was Harderwijk aantrekkelijker te maken voor toeristen, hoewel hem ook werd verweten met zijn visconservenfabriek een enorme stankoverlast te veroorzaken. Het strandje voldeed aan een behoefte, er kwamen al snel enkele speeltoestellen te staan. Toen zoon Frits de zaken overnam bedacht hij dat zeehonden en zeeleeuwen er ook niet zouden misstaan. Hiermee was het Dolfinarium geboren, het werd een trekpleister van de eerste orde. Miljoenen mensen bezochten en bezoeken vooral daarom nog steeds Harderwijk. Er ontstond een ware industrievan horecagelegenheden, toeleveringsbedrijven en winkels waar Harderwijk ook nu nog van profiteert. Eibert den Herder overleed na twee huwelijken en zes kinderen op 3 september 1950 te Harderwijk. De erfenis van Eibert den Herder laat echter nog steeds haar sporen na in onze stad Harderwijk. Eibert den Herder is daarom geëerd met een standbeeld, nabij de haven en het nieuwe stadhuis. Piet Stellingwerf Metten Gerritskamp 5 3848 CV Harderwijk Vice-voorzitter Oudheidkundige Vereniging Herderewich Stadsgids van het Gilde van Harderwijker Stadsgidsen Lid van het Historisch Genootschap van de Geschiedenis van Wieringermeer. Noot van de Kroniekredactie: In de boekbespreking" in Kroniek 51 was het geenszins de bedoeling om Eibert den Herderschampertjes neertezetten als louter vis-industieel. Het leven en werk van Den Herder was ons verder niet bekend. Daarom zijn we blij met bovenstaand ingezonden artikel van dhr. P. Stellingwerf, dat een goede kijk geeft op de veelzijdigheid van deze Harderwijker. Het gezegde: "Ere, wie ere toekomt" is voor ons mede een reden om dit artikel te plaatsen. Wjd. 41 Kroniek no. 53, ye jaargang, 2009/2

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2009 | | pagina 43