een vishandel in Harderwijk. Deze specialiseerde zich in de garnalenexport naar Engeland. Dit was het eerste succesvolle initiatief van de man die zich later zou presenteren als "industrieel te Harderwijk". Zijn vismeelfabriek was echter maar tijdelijk een succes, al was het wel de eerste echte fabriek in Harderwijk. De kalkzandsteenfabriek die in 1921 van start ging, leidde een nog moeizamer bestaan. Dat ook de visserij hem bleef boeien blijkt uit zijn betrokkenheid bij de oprichting van de visserijberoepsvereniging "Onze Toekomst" (1909) en de gemeentelijke visafslag (1913). Publieke figuur Al jong werd Eibert den Herder namens de CHU lid van de gemeenteraad. Vooral vanuit die positie werd hij een publiek figuur die streed voor de algemene zaak. Hij zette zich onder meer in voor het uitdiepen van de vaargeul voor de kust van Harderwijk. Het werd een echte strijd, omdat met name burgemeester Kempers de voorstellen van Den Herder als lichtzinnig en onverstandig betitelde. Pas in 1925 was de verdiepte vaargeul een feit. Vooral op aandringen van Den Herder werd er ook daadwerkelijk gebruik van gemaakt. Holland-Veluwe Lijn Samen met een aantal vooruitstrevende stadgenoten had Den Herderzich inmiddels verenigd in de NV Holland-Veluwe Lijn, een onderneming die een passagiersdienst op Amsterdam ging exploiteren. Onder grote belangstelling voer in 1926 de Stad Harderwijk de haven van Harderwijk binnen, volgeladen met dagjesmensen uit Amsterdam. De onderneming werd een groot succes. Protest De plannen tot afsluiting en gedeeltelijke droogmaking van "zijn" Zuiderzee waren Den Herder een gruwel. Zijn protest kwam wat laat. De Wet was immers al in 1918 aangenomen. Het Landelijk Comité tot Behoud van de Zuiderzee, dat in 1931 onder meer van zich liet spreken door een protestmanifestatie in Den Haag, kon het tij niet keren. Maar gehoord werd Den Herder wel. Tussen 1925 en 1948 verschenen er een stuk of twaalf brochures van zijn hand met klinkende titels als: Een ramp voor Nederland. Domme Golven, Het Zuiderzee drama. De Harderwijker pamflettist onderbouwde zijn betoog met cijfermateriaal en allerlei ingenieuze berekeningen, die de voorstanders soms dwongen tot een grondige herformulering van hun argumenten. Soms waren de voorspellingen van Den Herder inderdaad profetisch, bijvoorbeeld bij dezijnsinzienste optimistische berekeningen door ingenieur Lely van de maximale stormvloedhoogten. Het is niet teveel gezegd dat de naoorlogse Deltanorm er mede is gekomen dankzij de kritiekvan Den Herder. Ookzijn verwachting dat het nieuwe meer (het IJsselmeer) "een vervuild zinkputje" zou worden bleek profetisch. Het Ketelmeer geldt driekwart eeuw later als de meest verontreinigde waterbodem van Nederland. Ook richtte hij in 1933 de Zuiderzeepartij op, hetgeen geen succes werd, maar toch. Hoe veelzijdig Eibert de Herder was, blijkt uit de bijna honderd schilderijen die Den Herder tijdens de Tweede Wereldoorlog in ongeveer drie maanden maakte om oude vistechnieken vast te leggen. In het stadsmuseum te Harderwijk is op de zolder een authentiek schilderhoekje ingericht met zijn schilderspullen. Ook is een deel van zijn schilderijen te vinden in 40 Kroniek no. 53, 17e jaargang, 2009/2

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2009 | | pagina 42