later ook van peulvruchten behoort tot het verleden. Tegenwoordig speelt ziekteresistentie een belangrijke rol bij de keuze van de rassen: hoe minder bestrijdingsmiddelen, hoe minder kosten. De levering van meststoffen is altijd een belangrijk product geweest, zowel voor de CAV als voor de boeren. De voor de groei benodigde stikstof wordt verkregen uit kalksalpeter en naarmate de vrije kalk in de bodem verdwijnt uit kalkammonsalpeter. Fosfaat komt uit de superfosfaat met een variabel gehalte en kalk wordt gestrooid via de kali 40 en later de kali 60, tegenwoordig in korrelvorm verkrijgbaar. In de 50-er jaren komen de mengmeststoffen op de markt, maar het duurt tot de jaren 80 voordat de afzet echt van belang is. Momenteel bedraagt deze de helft van de totale meststoffenafzet. Door o.a. aanscherping van de fosfaat- en stikstofnormen nemen vloeibare meststoffen de komende jaren een steeds belangrijkere plaats in. Onder invloed van de mestwetgeving is de verkoop van organische mest (afkomstig van pluimvee- en varkenshouderijen) vanaf 1979 op gang gekomen. Omdat de opslagsilo's aan de Oude Zeug liggen, kan deze per schip worden aangevoerd. I.v.m. de fosfaatnormen wordt de laatste jaren meer varkensdrijfmest ge vraagd wegens een lager fos faatgehalte. Bestrijdingsmiddelen zijn in de beginjaren van de CAV op de vingers van een hand te tellen. Onkruid bestreed men met de hand: schoffel, wieder en onkruideg waren de hulpmiddelen. Maar allengs is het assortiment ziekte- en onkruidbestrijdingsmiddelen uitgebreid en de vernieuwing van nieuwe middelen door 17 Kroniek no. 53, 17e jaargang, 2009/2 De Daf-3: i960 Het "opzakken" van ventielzakken Overladen van graan

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2009 | | pagina 19