CAV "De Wieringermeer" 75 jaar 12 Op vrijdag 25 mei 1934 komen de Hollandse Maatschappij van Landbouw en de Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Hotel Smit bij elkaar voor de oprichting van een Coöperatieve Aankoopvereniging. Helaas heeft het hoofdbestuur van de LTB geadviseerd niet toe te treden. Het zal nog bijna 50 jaar duren voordat ook deze zich bij de CAV zal aansluiten. Doel van de vereniging is "den aankoop en zoo nodig de verwerking van benodigdheden voor het landbouwbedrijf in den uitgebreidsten zin, ten bate van haar leden". Tijdens de oprichtingsvergadering geven zich meteen al 21 leden op en op de officiële stichtingsdatum, 25 juni 1934, zijn dat er al 51. De eerste jaren De aankopen, met name van meststoffen, worden door het Centraal Bureau gedaan en op de eerste jaarvergadering in 1935 wordt dan ook besloten lid te worden van het CB. Deze heeft ten behoeve van de CAV een op- en overslagbedrijf voor meststoffen in Kolhorn laten bouwen. De eerste jaren wordt er geen winst gemaakt. Ondanks de suggestie om samen te werken met een coöperatie buiten de polder blijft de CAV zelfstandig. Wel wordt een zaakvoerder (=directeur) aangesteld om het contact tussen de vereniging en de afnemers te verbeteren. De eerste is de heer R.Spikman, die gaatwonen in Middenmeer, waar ook het kantoor van de CAV staat. Niettegenstaande het feit dat ze allen hoofdelijk aansprakelijk zijn is het ver trouwen in het bedrijf zo groot dat de 141 leden van dat moment in 1939 besluiten tot de bouw van een eigen bedrijfspand met woning. Zo verschijnt aan de Kadeweg te Slootdorp een loods met dienstwoning, gebouwd doorde NVKingma. Tijdens de oorlogsjaren wordt al geprofiteerd van de nieuwe bedrijfsgebouwen: de omzet stijgt aanzienlijk en de distributie van veevoeders, meststoffen en andere bedrijfsbenodigdheden geven extra werk. Wel met gevolg dat de administratieve handelingen enorm toenemen. Er wordt een boekhouder in dienst genomen en er komen twee krachten, speciaal voor de buitendienst. Verder krijgt de CAV een vergunning voor het vermalen van granen: een uitkomst voor de leden en burgers uit de Wieringermeer tijdens de oorlogsjaren. Met de onderwaterzetting door de Duitsers op 17 april 1945 komt een abrupt einde aan de eerste jaren van de CAV in de polder. Kroniek no. 53, 77e jaargang, 2009/2 De Bedford: 50-er jaren

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2009 | | pagina 14