Toen de filmmaker Louis van Gasteren de Wieringermeer bezocht i.v.m. een te makendocumentaire over Sicco Mansholt was het o.a. Bas, die vertelde over ook hij het niet bij het rechte eind had wat de waarheid over 17 april 1945 betreft. Van bezoekers aan ons Genootschapshuis kreeg hij te horen dat Mevr. Admiraal en haar 9 maanden oude zoontje uit Middenmeer tijdens het ontvluchten van de polder nabij de Schermer slachtoffer zijn geworden van beschieting uit de lucht. Toen Bas dit vernam heeft hij alles in het werk gesteld om de namen van deze twee slachtoffers van de onderwaterzetting - met succes - gegraveerd te krijgen op het gemeentelijk oorlogsmonument te Wieringerwerf. Met het maken van dit eerste werkstuk kreeg Bas de smaak te pakken. Hij dook met enthousiasme in de archieven van ons Genootschap en het Regionaal Archief in Alkmaar en liet de kopieermachine in het gebouw veelvuldig draaien. Dit alles resulteerde in twee boeken van de hand van Bas: "1945 - 1962, Een portret van negentig Wieringermeerders als militair in Nederlands-lndië en Nieuw Guinea" en "1940 - 1945, De Wieringermeer in de bezettingsjaren". N.a.v. het eerstgenoemde boek heeft Bas na veel inspanning bereikt dat op 4 mei 2003 een gedenksteen werd onthuld met daarop de namen van viergesneuvelde Indië-gangers uit de Wieringermeer, t.w. Nico Sijm, Piet Lockx, Jan van Strien en Hotze Bekema. zijn herinneringen aan 'die boer met een hoed'. Bas is met zijn verhaal ook te zien in het eindresultaat van het filmportret van Mansholt van zo'n 80 minuten, dat de titel draagt "Overstag". Bas was uitgenodigd om op vrijdag 8 mei te Amsterdam de preview van deze documentaire mee te maken. Het mocht niet zo zijn. Een week na het overlijden van Bas waren tekenen van zijn betrokkenheid bij ons Genootschapte bespeuren op hettrottoirbij de voorgevel. Bas had de zondag daar vóór het onkruid tussen de tegels doodgespoten. "Dat doe ik maar op zondag, dan is het rustig", zei Bas, "want anders krijg je zoveel vragen van passanten". Bas Blijdorp zal bij velen van het Ge nootschap voor de Geschiedenis van Wieringermeer in de herinnering blijven voortleven als een enthousiast, betrokken en warm mens, een vriend van velen. Ook wij missen hem zeer. Wjd. Bas Blijdorp in Veendam aan tafel met cineast Louis van Gasteren. Kroniek no. 53, iye jaargang, 2009/2 m

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2009 | | pagina 11