1-6-1959 Scouting Die Robben 1-6-2009 Kroniek no. 52, 17e jaargang, 2009/7 Jan Hoornsman, Harry van de Bovenkamp en Joop Slabbekoorn. De eerste tijd vinden de welpen (7-12 jaar), verkenners (12-16 jaar) en later de voortrekkers (16 en ouder) onderdak in "Ons Centrum" te Wieringerwerf. Daar wordt geknutseld, leren ze knopen maken, worden toneelstukjes gedaan enz. In het Robbenoordbos worden spelletjes gedaan bij "de boom", leren ze sporen te onderscheiden van vogels en zoogdieren en krijgen ze instructie hoe een kampvuur aan te leggen, want een echte padvindermoetzich in de natuur kunnen redden. De verkenners leren ook vlotten maken, zodat ze een rivier (lees kanaal) kunnen oversteken en het leggen van knopen is daarbij van essentieel belang. Tegelijk met de jongens gingen de meisjes in 1959 van start. Alles was toen nog gescheiden: de jongens waren lid van de Nederlandse Padvinders (NPV) en hadden een bestuur; de meisjes waren lid van het Nederlands Padvindsters Gilde (NPG) en hadden een oudercommissie, die regelmatig gecontroleerd werd door het districts-bestuur. Hoe het toezichtbij de NPVwas.weetniemand meer, maar die zal er heus geweest zijn. Mevrouw Tabak leidde de meisjes en later ook Jannie Roossien, Joke Beetsma, mevr. Klare en mevr. Hut en ongetwijfeld nog anderen. De algehele organisatie was in handen van mevr. Brugman: zij zorgde dat er leiding was Werd in Kroniek 50 al het e.e.a. over de padvinders gememoreerd, in deze Kroniek willen we nog iets meer ingaan op de geschiedenis van de padvinderij in de Wieringermeer. Ook hebben we nog een aantal foto's uit de oude (en nieuwe) doos weten op te snorren. De beginjaren Al in 1958 houdt een aantal jongens zich bezig met de padvinderij in de Wieringermeer. Rein Versluis, afkomstig uit Brabant, was daar padvinder geweest en hoort dat Niek Brugman ook bij de scouting is geweest, eerst in Canada en later in Enkhuizen. Samen met Piet Tamsma, Peter Swier, Teake van 't Riet, Jaap Visser en Cor Walraven beginnen ze met de padvinderij, eigenlijk meer een jongensclub. Ze komen bij elkaar in het Robbenoordbos of bij iemand thuis. Het jaar daarop, op 1 juni 1959, wordt de padvinderij onder de naam Die Robben officieel opgericht en krijgt hopman Kluft de leiding. Andere personen van het eerste uur zijn o.a. Frank Beetsma, 25 Zomerkamp Arnhem 1962; li. Niek Brugman.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2009 | | pagina 27