TOEN: 50 jaar geleden. Kroniek no. ji, i6e jaargang, 2008/3 toevoer naar het (toekomstige) Ijsselmeer is afgesloten, terwijl daar ook nog een groot gedeelte van is drooggelegd, zal bij een hevige storm het water dus niet meer de Zuiderzee als "uitloopgebied" hebben en opbotsen tegen de nieuwe dijk en de dijken van Friesland en Noord Holland Noord (zoals bij Den Helder) Den Herder is er vast van overtuigd dat in zo'n situatie de Afsluitdijk daar niet tegen bestand is en een grote ramp zich zal voltrekken in Friesland, In deze rubriek doen wij verslag van feiten en gebeurtenissen die 50 jaar geleden, (dus in dit geval in 1958), plaatsvonden in de Wieringermeer. Als bron gebruikten wij de Wieringermeerbode. Gladiolententoonstelling Eind vijftigerjaren van de vorige eeuw was het telen van bloembollen nog gebonden aan een teeltvergunning. Met bollen werd destijds omgegaan als waren het eieren. De bollentelers in de Wieringermeerwaren lid van de plaatselijke afdeling van de K.A.V.B. (Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur). In de Wieringermeer bestond in 1958 het areaal van de leden uit 16 ha tulpen en 18 ha gladiolen. De bollentelers van de polder presenteerden zich najaar 1958 in hotel Lely te Slootdorp aan het publiek met een gladiolententoonstelling. Namens de jury maakte de heer Laan, hoofd van de tuinbouwschool te Obdam, de prijswinnaars bekend, ie prijs: H. Juurlink en P. Tesselaar; 2e prijs: A. Kluft en J. de Lange; 3e prijs: A. Verheijen. Noord-Holland en de nieuwe polders. Helaas (voor Den Herder), "De zesde bazuinstoot" werd genegeerd en de Afsluitdijk werd aangelegd en de polders ontgonnen. Hij bleef-om in de stijl te btijven- een 'roepende in de woestijn'. Het boekje is zeer lezenswaardig en geeft een goed beeld van de voor o.a onze eigen Wieringermeer belangrijke periode. I.S. Wieringermeer ongeschikt voor akkerbouw? Uit onderzoek over de periode 1943 -1958 bleek dat de Wieringermeer t.o.v. het landsgemiddelde in de meimaand minder en in augustus beduidend meer neerslag te verwerken kreeg. "Hieruit blijkt wel dat de Wieringermeer klimatologisch niet gunstig is voor de akkerbouw", werd gesteld tijdens de Algemene Ledenvergadering van de Vereniging voor de Bedrijfsvoorlichting Wieringermeer in oktober 1958. Schooltandartsendienst stopt Eind 1958 verdwijnt tot grote teleurstelling van o.a. de gemeenteraad de schooltandarts in de Wieringermeer. De betreffende dienst te Den Helder bleek te kampen met een tekort aan personeel. 35

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 35