BOEKBESPREKING Kroniek no. 51, 16e jaargang, 2008/3 besloten met een bijeenkomst in een daartoe ingerichte landbouwschuur der Landbouw cultuurmaatschappij, waar ongeveer 1000 menschen de vertooning van de nationale film 'Veertig jaren' bijwoonden. Op 6 september jl. werd door een polderdeputatie, vertegenwoordigende de 'twaalfde provincie' deelgenomen aan het défilé voor H.M. de Koningin in het Stadion te Amsterdam. De deputatie bestond uit In deze rubriek wordt een korte samenvatting gegeven van de inhoud van een boek dat in het archief van ons Genootschap voorkomt. Deze keer De zesde bazuinstoot, door E. den Herder, industrieel te Harderwijk, Uitgegeven door Fa. I. Wedding te Harderwijk (1930). J. den Herder is een vis-industriëel uit Harderwijk, die in de twintiger en begin dertiger jaren van de vorige eeuw heftig protesteerde tegen de aanleg van de Afsluitdijk en de gedeeltelijke inpoldering van de Zuiderzee. Hij verzamelde een groep medestanders om zich heen en schreef een aantal brochures, waarin hij zijn standpunten uiteenzette. Het bovenstaande boekje is de zesde van een reeks geschriften. De titel refereert aan de bijbelse figuur Jozua, die met zijn leger van Israëlieten het land Kanaan probeerde te veroveren en de stad Jericho belegerde. Zeven dagen duurde het beleg en op de zevende dag, bij de zevende bazuinstoot van de priesters, zouden de muren van Jericho omvallen. Refererend aan dit Bijbelverhaal is dit boekje dusde (zesde) en laatste waarschuwingaan de ministerraad en de Dienst Zuiderzeewerken. vertegenwoordigers van de landbouw organisaties, de middenstands vereniging en de drie landarbeiders organisaties. In den optocht reed voorts mede een geheel met granen opgemaakte praalwagen, getrokken door een witten dieseltrekker. De costuums, evenals de praalwagen werden ontworpen door den dienst der Wieringermeer-Directie. Stop met de huidige werkzaamheden, want bij de zevende bazuinstoot (een stormvloed of het besluit door te gaan met de plannen), zal een groot deel van Nederland én de Afsluitdijk bezwijken door de kracht van het water. Den Herderwasvan meningdatde ingenieurs van de Zuiderzeewerken uitgingen van verkeerde berekeningen en de komende hogere waterstand na het aanleggen van de Afsluitdijk bagatelliseerden. Hij (Den Herder) vond dat hij de Zuiderzee door en door kende en in ieder geval veel beter dan die ingenieurs uit het westen wist hoe de zee zou reageren op de veranderde situatie. Hij redeneerde dat de Zuiderzee in de loop der jaren was gaan fungeren als een soort veiligheidsklep voor het water uit de Noordzee. Bij bijvoorbeeld een noordwesterstorm wordt een enorme hoeveelheid water via het Marsdiep en de andere zeegaten de Waddenzee ingestuwd, om zich door de geulen in de Waddenzee richting Zuiderzee te persen. De Zuiderzee is een groot opvanggebied voor deze geweldige hoeveelheid water en tegen de tijd dat de vloed is afgenomen, en het tij keert, is het leed al weer geleden en zakt ook het peil van de Zuiderzee weer. Als nu de Afsluitdijk is aangelegd, en dus de 34

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 34