Kroniek no. 51, 16e jaargang, 2008/3 Aanwijzing gemeentehuis Bij besluit van de bestuurscommissie van 3 januari 1938, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noordholland bij besluit van 12 januari 1938, werd tot Gemeentehuis aangewezen het gebouw raadhuisstraat nr. 1 te Wieringerwerf, welk pand is gehuurd van het bouwbureau 'de Wieringermeer'. De inrichting van de secretarie-administratie, waarmede op 4 januari 1938 een aanvang werd gemaakt, is reeds goed gevorderd. Voltooid zijn o.m. een persoons- en een woningregister voor de bevolkings-administratie, de dienstplichtregisters en de mobilisatie administratie. De militaire maatregelen, waartoe de Regeering op 27 september 1938 in verband met den internationalen toestand besloot, konden dan ook vlot worden uitgevoerd. Huwelijken Het aantal voltrokken huwelijken bedroeg 19, waarvan 7 tusschen bewoners van het Joodsche werkdorp. Openbare reinheid Eenmaal per week wordt in elk der dorpen, Wieringerwerf, Middenmeer en Slootdorp het huisvuil opgehaald. Dit vuil wordt gestort op een centrale stortplaats, gelegen tusschen de drie dorpen. Het ophalen geschiedt tegen een vergoeding van fl 0,05 per keer. Besmettelijke veeziekten De besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer heerschte op 1 januari nog op 14 veebedrijven. In de eerste maanden van het jaar steeg dit aantal tot 26. Nadat deze gevallen waren genezen, werden in de derde week van september bij twee veebedrijven opnieuw verschijnselen van deze gevreesde ziekte geconstateerd. Deze gevallen bleken het begin te zijn van een ware epidemie. Niet minder dan in totaal 122 aangiften werden gedaan voor een gezamenlijken veestapel van 3197 runderen, 513 varkens en 405 schapen. Op 1 januari 1939 kon deze ziekte als vrijwel geweken worden beschouwd. Werkloosheid In verband met sterken vorst en zwaren sneeuwval moesten op 19 december 1938 de werkzaamheden in het landbouwbedrijf en het bouwvak worden stopgezet, als gevolg waarvan zich ter secretarie 242 werkloozen aanmeldden. Op 22 december 1938 werd door de bestuurscommissie een crediet van fl 500,- toegestaan voor de uitreiking van een Kerstgave voor de daarvoor in aanmerking komende werkloozen, terwijl uit het jachtfonds een bedrag van eveneens fl 500,- werd beschikbaar gesteld voor de verstrekking van brandstof. In de eerste elf maanden van het jaar 1938 waren slechts nu en dan voor korten tijd eenige werkloozen ingeschreven. Commissie wering schoolverzuim Door de bestuurscommissie werd op 27 september 1038 een commissie tot wering van schoolverzuim ingesteld, tot welker leden in dezelfde vergadering werden benoemd de heren J.W.J. Aalders, T. Boersma, F.J. ter Borgh, CM. de Dreu, H. Heerink, A. van Oers, T. Oostenbrug, A.J. Suykerbuyk en H. Thalen Geboorte Prinses Beatrix De geboorte van Prinses Beatrix werd in de Wieringermeer op feestelijke wijze gevierd. Door de beide samenwerkende Oranje- vereenigingen werden voordeschoolkinderen des morgens en voor de ouderen des avonds zaalfeesten georganiseerd, waar enthousiast uiting werd gegeven aan de vreugde der bevolking over deze heuglijke gebeurtenis in de Koninklijke familie. 32

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 32