Uit de Driemaandelijksche berichten betreffende de Zuiderzeewerken Kroniek no. 57, 16e jaargang, 2008/3 Het Driemaandelijksch bericht betreffende de Zuiderzeewerken was een officiële uitgave van het Ministerie van Waterstaat. Het bericht bleek in een grote informatiebehoefte te voorzien. Velen wilden weten hoe het met de vorderingen van het machtige Zuiderzeeproject stond. Deze keer enkele mededelingen uit de Driemaandelijkse berichten van januari 1939, we laten de spelling ongewijzigd. Personeel Het maximum aantal arbeiders gedurende den graanoogst bed roegnoo.dusongeveerevenveelals het vorige jaar. Het gehalte van de seizoensarbeiders was slechts matig. Het is mede aan het goede weer tijdens den oogst te danken, dat alles zeer goed is binnengekomen, want van de seizoensarbeiders verdwenen er dagelijks verscheidenen; enkelen namen den opzeggingstermijn in acht, doch velen liepen zonder opzeggen weg. Het vrij groote aantal ongevallen getuigt ook wel van een mindere geschooldheid van de werknemers. Het weer was echter zoo gunstig, dat reeds op 27 augustus aan 150 arbeiders ontslag kon worden gegeven, welk aantal medio september met 200 werd vermeerderd. Eind october volgde nog ontslag van een 50-tal arbeiders, waaronder 22 jonge zoons van polderbewoners. Vóór de vorstperiode bedroeg het aantal arbeiders 560, hetgeen in verhouding tot het vorige jaar nog tamelijk hoog is. Dit houdt verband met het feit, dat over twee jaar de geheele polder uitgegeven zal moeten zijn, terwijl er in de secties J en L nogal wat extra slootwerk te doen is om den kwelplekken een zoo intensief mogelijke ontwatering te geven. Trekkers Tijdens het maaien van den graanoogst waren alle trekkers nog in gebruik, doch daarna zijn de benzinetrekkers stilgezet en op den boeldag, welke half november werd gehouden zijn 20 trekkers verkocht, alsmede ook de beide Mc. Laren kabelwagens van de greppelploeg- installatie. Daar er voor de ontginning van den Noordoostpolder niet uitsluitend zware dieseltrekkers van 45 PK noodig zullen zijn, werd een lichte Caterpillar-Diesel aangeschaft, een zg. D2 4-cilinder van 28 PK, om hiermede nu reeds eenige ervaring op te doen. Graanmaaier-dorschmachine Daar wel gebleken is, dat het klimaat, alsmede de oogst- en andere omstandigheden (bv. prijs van het stroo) in ons land niet geschikt zijn, om met voordeel een dergelijke machine te kunnen gebruiken, werd deze combine verkocht naar Engeland. Binnenhalen van den oogst Het binnenhalen van den oogst ging, evenals het dorschen, den eersten tijd zeer vlot, doch ook daarin kwam later, door de weersomstandigheden, eenige verandering. Het aantal goede mijtzetters blijkt telken jare weeringekrompentezijn,zoodatiederseizoen weer nieuwelingen moeten worden opgeleid. Toch verrees dit jaar een aanzienlijk aantal mijten, namelijk 354 stuks, waarvan echter reeds enkele zijn gedorscht. Het afdekken geschiedde met rogge-bosstroo en bladriet, waarna de mijten met twee klampnetten tegen stormschade werden beveiligd. Toch hebben de geweldige stormen van dit najaar hier en daar nog al eens schade aan het dek toegebracht. 30

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 30