Kroniek no. 51, 16e jaargang, 2008/3 met feest in de Oude Beurs. Dan spring je zo weer heerlijk rond! Iets uitbeelden is vaak erg leuk, toch kan dat met 'n risico zijn. Eens als groep blinden en kreupelen naar een schilderij van Brueghel, zelfde blinde uitbeeldend, kreeg ik een verwijtende reactie vanuit het publiek (maar in het land der blinden is éénoog koning, toch?) Met carnaval kun je dingen en voorvallen toch wel eens lekker op de hak nemen! Even een keer niet serieus te hoeven doen, maar een beetje zot kan zeer ontspannend zijn. Heerlijk je dan te kunnen verkleden en iets geks uit te beelden en rond te springen. Straks dus op naar de volgende Meerpaal6 11, niet in Hotel Smit, Haytema of Oude Beurs maar in (wel in de Polder!) en volop feesten!!!!! Kiek Crijns. De Haijtema-jaren Op 1 januari 1981 brandde de Oude Beurs en Hotel Smit af en werden de Meerkoetelaars gedwongen om in zeer korte tijd om te zien naar een andere locatie voor het carnaval. Heel snel viel de keuze op de schuren van de fa. Haijtema, die gelukkig zijn toestemming verleende. Ook de gemeente stemde hiermee in, echter onder strenge voorwaarden. De grote schuurruimte werd ontruimd en schoongemaakt, het gifhok afgesloten, een grote tank met platen afgeschermd. Achter het gebouw werd een toiletvoorzienig gemaakt (met afvoergoot naar het kanaal), de "zaal" werd versierd en de horeca van Middenmeer installeerde biertaps. Een brandwacht diende de hele avond aanwezig te zijn en het aantal toeschouwers was gelimiteerd. Met name dat laatste was een moeilijk punt en daar werd dan ook stilzwijgend aan voorbij gegaan. Hoe het ook zij, de Haijtema-jaren, 1981, '82 en '83, waren bijzondere jaren, een hoogtepunt in de geschiedenis van het carnaval in de polder. Het was bijna jammer dat het carnaval in 1984 weer plaats vond in de nieuwe Oude Beurs De Elfde van de Elfde Het installeren van de nieuwe Prins vond in 1955 in feite plaats op zondagavond, de enige avond dat er carnaval werd gevierd. Pas in 1966 (of daaromtrent) wordt het Prinsenbal voor de eerste keer rond of op de Elfde van de Elfde gevierd: op 12-11-1966 in Hotel Smit met muziek van het Atlaskwartet. Vrijwel zeker is vanaf die tijd elk jaar een Prinsenbal geweest. In 1982, als de Oude Beurs herbouwd wordt, organiseren de Meerkoetetaars het feest in samenwerking met de plaatselijke horeca: De Jager, Detra en De Draver. In verband met geslonken belangstelling wordt van 1990 tot en met 1997 geen Prinsenbal georganiseerd. Pas in 1997, als de band Rowwen Hèze wordt ingehuurd, in samenwerking met Roel Zonneveld, wordt het Prinsenbal weer nieuw leven ingeblazen en tot op heden heeft het feest van de Elfde van de Elfde stand gehouden. Inval-prins In 1969 was Ad van Oers tot Prins Carnaval gekozen. Neef Jan, ook lid van de Raad van Elf, vertrouwde Berend Zuidema toe dat er dit keer "een geweldige prins" zou zijn. Echter, op het allerlaatste moment werd Jan zelf Prins Carnaval, omdat Ad zijn stem volledig kwijt was. Er was nauwelijks tijd een nieuwe prinsennaam te kiezen, dus het werd Prins Jan. Naderhand moest Berend nog wel even kwijt: "Nou Jan, jij durfde!" Het viel Jan overigens niet mee als Prins. 21

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 21