Carnaval in de Wieringermeer Kroniek no. si, 16e jaargang, 2008/3 (Tussendoor verhalen van "ervaringsdeskundigen".) Oorsprong van het carnaval In de Middeleeuwen vonden in heel Europa carnavalsfeesten plaats die zich kenmerkten door maskerades, optochten en een uit het volk gekozen schertskoning die enkele dagen mocht heersen. Dergelijke rituelen kwamen al voor in het oude Babyion, in Mesopotamië en Egypte, bij de Grieken, Romeinen en Germanen. Veelal werd bij het wisselen van de seizoenen gefeest en zo was carnaval dus oorspronkelijk een lentefeest. De kerk zag al dat heidens gedoe met lede ogen aan, maar zag kans er een religieus tintje aan te geven; zo ontstond het feest van Vastenavond en daaraan voorafgaande het enkele dagen durende carnavalsfeest. Vastenavond was daarbij het eetfestijn op de vooravond van de vastentijd, de periode van Aswoensdag tot Pasen. Onder invloed van de Reformatie in de 16e eeuw verdwijnt de openbare vastenavondviering en zelfs in het katholieke zuiden neemt de deelname aan het feest af. Pas na 1800 ontstaan met name in Limburg en Noord- Brabant carnavalsverenigingen en komt het carnavalsfeest weer terug. De meeste verenigingen echter dateren van na de Tweede Wereldoorlog. Vooral in de jaren 60 overschrijdt het carnaval de "grote rivieren" en momenteel komt men in alle provincies carnavalsverenigingen tegen die zich actief inzetten voor de organisatie van het feest. Overigens heeft het nog voor weinig mensen de katholieke betekenis en is het meer de ultieme gelegenheid om ongestraft uit het dagelijkse keurslijf te springen. Daarbij is het nog steeds de gewoonte om zich te verkleden en/of te vermommen, dè manier om even "iemand anders" te zijn. In de Wieringermeer wordt binnenkort 55 jaar carnaval gevierd, een goede aanleiding dus om eens na te gaan hoe dat in de polder is ontstaan en misschien ook wel om de zin ervan te ontdekken. Voor het eerst in 1955 Vlak na de oorlog wordt het katholieke DWO (Door Water Ontstaan) opgericht en een van de onderdelen is DWO-dans. In 1955 komen enkele jongens op het idee om een carnavalsdansavond te organiseren. In de gauwigheid wordt een Raad van Elf, toen nog maar 5 man, gevormd, er wordt een Prins gekozen (Piet Bergmans alias Pierre I), de zaal van Hotel Smitwordtversierd, en ziedaar, het carnaval in de Polder is begonnen. The Dolonans is de eerste muziekgroep die zijn medewerking aan het carnaval verleent. In de jaren erna komt een voltallige Raad van Elf en ook een speciale carnavalseditie van het DWO-blad met de naam "Koerier der Zotheid" met de oproep om vooral "gecostumeerd" te komen. Ook de ouders zijn van harte welkom en zijn inderdaad vrij massaal aanwezig geweest. De heren kunnen zich omkleden in Domi achter de RK-kerk en de dames onder het toneel in de zaal van Hotel Smit. In de hoek van de zaal is jarenlang een winkeltje waar je maskers, toeters, feesthoedjes en dergelijke kunt kopen. Bij de entree wordt je gecontroleerd op lidmaatschap en om kwart over 8 worden de deuren gesloten, want om half 9 is de feestelijke binnenkomst van de Prins. Vlak nadat de zaterdagavond er als feestavond bijkomt wordt in 1971 de geheel zelfstandige carnavalsvereniging De Meerkoetelaars opgericht en wordt tevens besloten het Carnavalsblad op alle adressen in de Wieringermeer te bezorgen, m.a.w. carnaval is nu voor iedereen. Ook worden onderscheidingen op het gebied van Cultuur, 17

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 17