Kroniek no. 51, 16e jaargang, 2008/3 Start in het gynastiekgebouw Bepaald werd dat de heer Kooyman zijn func tie zou gaan vervullen aan de school te Mid- denmeer, die op 1 oktober 1938 zou starten in het gymnastiekgebouw. In de akte van be noeming waren ook artikelen opgenomen tot verplichte medewerking aan bepaalde activ iteiten der bevolking in dit nieuwe gebied. Hoofd van de nieuwe school was de heer Blokzijl; mejuffrouw Wagenaar was de derde leerkracht. Gestart werd met 81 leerlingen. De kleine bezetting der school moest zes klassen runnen. Dat hield ook in dat er bijvoorbeeld veel correctiewerk buiten de schooluren ver richt moest worden Na een jaar vertrok de heer Blokzijl. Hij werd opgevolgd door de heer Roolvink. Het eerste salaris in 1938 bedroeg f. 80,70 p/m en dat werd hem op het postkantoor in de Torenstraat uitbetaald door de PTT-amb- tenaresse W. Geelgoed, die later zijn echtgen ote werd. Verenigingsactiviteiten Kerk en verenigingen namen in de groeiende poldergemeenschap een belangrijke plaats in voor het contact tussen de inwoners die uit alle hoeken van het land kwamen. Hij kreeg de leiding over de Jeugdkring van de C.J.M.V.; deze bestond uit plm. 40 jongeren, die 's zondags hun activiteiten beurtelings in de drie dorpen ontplooiden. Ook werd Kooyman voorzitter van de zangvereniging te Slootdorp o.l.v. de heer J. Ay, en later te Wieringerwerf o.l.v. de heer Jac. Broer uit Andijk. Onder leiding van laatstgenoemde dirigent werden er in weken drie uitvoeringen gegeven, resp. in de geheel verduisterde Gereformeerde kerk van Wieringerwerf (in oorlogstijd), in Me- demblik en in Andijk, waarde zangvereniging door het podium zakte!. Meester Kooyman bleef zijn hele loopbaan in de Wieringermeer een grote promotor van zangen muziekbeoe fening. De jeugd van Wieringermeer "De jeugd van Wieringermeer", aldus de heer Kooyman, "is een staalkaart van de Neder landse jeugd. De verschillen in geaardheid, die men in de diverse provincies van ons land kan vaststellen, vindt men ook in de polder. Er is hier nog geen aanwijsbaar volkskarak ter. Dit schept voor hen die leiding moeten geven, dus ook voor onderwijskrachten, bepaalde problemen. Maar vastgesteld kan worden dat de jeugd van Wieringermeer open en spontaan en vol activiteit is". Volbloed meester Bij de inundatie vertrok de heer Kooyman naar Wadway, toen nog gemeente Wognum, waar hij ook in het huwelijk trad. Daarna werd nog twee jaar op Texel en drie jaar in El- derveen door de heer Kooyman les gegeven. De Wieringermeer bleef echter trekken. Eind augustus 1950 volgde opnieuw een benoem ing aan de school te Middenmeer. Gesteld kan worden, dat deze volbloed meester gedurende vele jaren zijn beste krachten heeft gegeven aan het Christelijk onderwijs en de (kerk-) gemeenschap van de Wieringermeer en van Middenmeer in het bijzonder. Wjd. 16

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 16