=Arie Wierts verhaalt Kroniek no. 57, 76e jaargang, 2008/3 In de Kroniek no. 46 4n 47 hebben we interessante artikelen kunnen iezen over het onderwijs in de jaren voor en na de Tweede Wereldoorlog. Ikzal proberen iets te vertellen over het onderwijs tijdens de oorlog. Mijn ouders kregen een bedrijf in de Wieringermeer toegewezen in 1940 en we verhuisden dan ook op 7 november van het Drentse Zuidbarge, (gem. Emmen) naar de Oosterkwelweg en ik ging naar de Wieringermeerschool aan de Terpstraat in Wieringerwerf. Daar waren toen vier lokalen en vier onderwijzers. Hoofd der School was meesterVan Bavel, de anderen waren meester Van Schie, meester Pool en juffrouw Peulen. Doordat de leerlingen soms grote afstanden moesten fietsen waren we zaterdags vrij, maar we hadden woensdagmiddag wel school.lk herinner me nog dat we Duitse les kregen. Dat was verplicht vanwege de Duitse bezetting. Eén van de versjes die wij leerden was een aftelrijmpje: "Ein, zwei, drei: Du bist frei". Ik ben daar op school geweest van maart 1941 tot eind 1942. In 1942 was er een school gebouwd voor Ulo, ook een zogenaamde Wieringermeerschool, dus bestemd voor alle gezindten. Dit was een houten gebouwtje met drie lokalen en het stond aan de Schipperskade, waar nu de voormalige huishoudschool nog staat. Het schoolgebouw was niet op tijd klaar en het lesgeven begon dan ook pas op 5 januari 1943. Er moesten dus vier maanden ingehaald worden. Dat hebben we geweten aan de hoeveelheid huiswerk. Daar het een nieuwe school was, was er maar één klas We startten met ongeveer 35 leerlingen en twee leraren: meneer Weeda als hoofd, die woonde op Sternstraat 35 en meneer Hertoghs, die in de kost was in de Sternstraat. Er was nog een klein tweede klasje van 5 leerlingen, die al elders op de Ulo waren geweest. Die vijf leerlingen waren: Dirk den Engelse, Piet Struiksma, Sjouke van der Kooi, Gerda Groeneboom en Tiny Broer. Na het eerste leerjaar kwam er een nieuwe klas bij en toen moest er ook een leraar bij komen. Dat was meneer De Jong, door ons "Piet de jong" genoemd. Leraren van Ulo Wieringerwerf in 1945. Vlnr. W. Hertoghs, A. Weeda, Mej. I. Klimp en P. de jong. In de laatste oorlogswinter kwam er van lesgeven niet veel meer terecht, omdat er geen brandstof meer was om de school te verwarmen. Als ik me goed herinner gingen we 1 dag in de week naar school om huiswerk op te halen. Wegens papierschaarste moesten we vóór de kantlijn schrijven en onder en boven er twee lijnen bij trekken en ook nog op de kaft schrijven. Na de inundatie zijn de leerlingen naar alle kanten verhuisd. Na de capitulatie is de Ulo voortgezet in Oosterland op Wieringen in een oud schoolgebouw. Daar weet ik verder niet 13

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 13