Kroniek no. 51, 7 6e jaargang, 2008/3 de groentemarkt bij de spoorlijn. De wand van een groene keet werd als doel gebruikt. De balletjes werden gekocht bij de Dubbeltjesbazar aan de Nieuwstraat (Hooiveld?). Op het schoolplein werd wel plaatsgenomen op de lage muurtjes langs de speelplaats. Terwijl de heren Egbers en Visser en juffr. Barkmeijer(?) van de lagere school hun rondjes liepen over het plein hadden wij een wedstrijd wie het verst Onze leraar wiskunde Van Ernst (voor ons Flik geheten) rookte van die kleine sigaartjes, die geregeld moesten worden aangestoken. Tijdens een bestraffing van een der leerlingen (Wim Jonker kreeg daarbij een draai om z'n oren) stak hij in zijn woede het verkeerde eind van het sigaartje in zijn mond Flik kon anders wel mooi vertellen, alleen was dat de laatste tijd wat doorspekt met propagandavoorde Duitsers. Van het examen in 1940 weet ik nog dat het schriftelijk deel in Hoorn werd afgenomen. Bij het onderdeel Engels herinner ik me, dat in de vertaling van "She waved with her handkerchief" door velen het laatste woord werd omgezet in "handkoffertje". Het mondelinge examen was in juni 1940 in Alkmaar (Gulden Vlies). Dat veel van deze dingen nog zo scherp in het geheugen liggen bewijst wel dat die tijd intensief en met plezier is beleefd. Het was echter niet gemakkelijk, als je na een uur (of anderhalf uur bij slecht weer) fietsen om vijf uur, half zes thuis kwam. Dan volgde meestal eerst het warm eten en daarna moest het huiswerk nog worden gemaakt, waarbij je dan vaak slaperig werd. De andere morgen moest je om half acht weer vertrekken en moesten regenjas en regenpijpen weer droog worden meegenomen. De vier jaar fietservaring is op die leeftijd overigens een goede conditietraining geweest, waar je later veel plezier van hebt. Al met al had die schooltijd veel pluspunten en dan stap je vlot over eventueel minder prettige belevenissen heen. De Nieuwstraat in Medemblik in 1936. 12

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 12