ONDERWIJSVERHALEN Kroniek no. 57, 16e jaargang, 2008/3 Zo af en toe ontvangen wij bij de redactie van leden van ons Genootschap herinneringen over hun schoolloopbaan in de Wieringermeer. Deze keer het verhaal van jaap de Jong, een oud-leerling uit Slootdorp, nu wonend in Drachten en de herinneringen van Arie Wierts te Wieringerwerf en een verslag van de belevenissen van meester A. Kooyman, voormalig onderwijzer aan de C.N.S. "De Wegwijzer" te Middenmeer. Herinneringen van Jaap de jong De Ulo-tijd van augustus 1936 tot juni 1940 ligt bij mij nog vrij goed in het geheugen. Enkele punten daaruit wil ik graag even aanhalen. Voorons,vanuitSlootdorp,wasdat schoolgaan een hele onderneming. Dagelijks (de eerste tijd ook op zaterdag) 30 km op de fiets naar Medemblik, door weer en wind, was voor een jochie van 12 geen peulenschil, vooral als je het kale polderlandschap van toen in aanmerking neemt. Lange wegen zonder afwisseling en zonder de thans aanwezige boomsingels en Het Gesticht te Medemblik in 1939. beplanting ernaast. Bij harde wind werd dan met de ploeg (3, 4, 5, 6) veelal (in waaiers) schuin achter elkaar gereden, waarbij om de beurt de kop werd genomen. Dat kon toen wat eenvoudiger dan nu, omdat er nauwelijks auto's op de weg waren. Soms werd wel eens een vrachtwagen met stropakken als trekkracht gebruikt; op de klinkerwegen van toen een vrij riskante zaak! Met mooi weer was het best te doen. Dan fietste je voor je plezier, maar het moest ook gebeuren met gladde en besneeuwde wegen. Dan moesten gedeelten soms worden gelopen vanwege de harde wind en sneeuwstorm. Of in de stromende regen, waarbij je dan ging schuilen bij een boerderij. De schuur van de Cultuurmaatschappij bij de Hoornsebrug, waar Daaf Lindenbergh destijds woonde (iater Klaas Kistemaker) werd daarvoor wel gebruikt. Als het daar niet te vol was werd er gevoetbald met een tennisbal. Dat gebeurde trouwens ook wel als we een bepaalde repetitie wilden ontlopen. De smoes was dan: "Geschuild voor de regen meneer (of juffrouw). Bij langdurigslecht weer gingen we ook wel eens met de WACO-bus (Den Helder - Hoorn v.v.). Maar dat was toen toch wel duur! Als we het hek bij school binnenreden naar het fietsenhok was er wel eens wat rivaliteit tussen de jongens uit "de Meer" en de "Andijkers", wie er het eerst zou zijn. In die fietsenberging werd menig lesje nog even doorgekeken en werden ook uitwerkingen van anderen overgepend. In de school was voor de overblijvers een smal schaftlokaal om onder de middag de meegebrachte boterhammen op te eten. Dat werd overigens alleen bij slecht weer gebruikt. Doorgaans gingen we lopend de stad in, zwierven door het park naar de beide strandjes of langs de havens naar de havenhoofden. Via het pad achter het Gesticht langs gingen we weer naar school. Ook gingen we wel balletje trappen op 11

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 11