VARIA Kroniek no. 50, 7 6e jaargang, 2008/2 gemoederen kennelijk bezighouden, in Nederland en daarbuiten. Hoe komt dat? Waarom staat nog steeds bijna elk onderzoek dat het NIOD publiceert in de krant en wordt de benoeming van een nieuwe directeur een nieuwsfeit waarvan ook in tv-programma's als Pauw Witteman melding wordt gemaakt? Kennelijk heeft het NIOD een belangrijke publieke functie, ook al heeft het publiek de oorlog zelf meestal niet meer meegemaakt. Marjan Schwegman werd in 1951 in de Breestraat in Middenmeer geboren als oudste dochter van Bep Zwart en Juust Schwegman. Bep Zwart was vanuit het Gooi naar de polder gekomen omdat zij als kraamverpleegster een goede boterham kon verdienen aan de vele nieuwgeboren baby's. Daar ontmoette zij Juust Schwegman. Schwegman was tijdens de bezetting vanuit Rotterdam naar de Wieringermeer getrokken, en vatte daar een liefde op voor de landbouw die nooit meer over is gegaan. Hij ging werken bij de ZWM in Middenmeer, waar hij tot 1969 werkzaam bleef. Toen verhuisde hij naar In deze rubriek doet de redactie allerlei korte mededelingen. Ook vragen, korte opmerkingen en verzoeken uwerzijds kunnen in deze rubriek worden opgenomen. We willen graag dat de Kroniek een blad wordt van en voor alle leden. U kunt daartoe de redactieleden benaderen. Heeft u boeken of foto's, films, video's of andere materialen van historische Emmeloord, waar het hoofdkantoor stond van Agrico, de landbouwcoöperatie waarvan de ZWM inmiddels een onderdeel was. Die verhuizing sloot de jeugd af van Marjan, die zich grotendeels in de Torenstraat in Middenmeer afspeelde. Van uit haar ouderlijk huis liep ze naar de openbare lagere school, de Prinses Irene School, een school met een bijzondere attractie: een door de ouders zelf gegraven zwembad. Na de lagere school reisde ze dagelijks met de bus naar Alkmaar, waar ze op het gymnasium zat. In haar vrije tijd zat ze echter meestal in Middenmeer of in één van de andere dorpen in de polder, naar muziek van de Rolling Stones te luisteren, samen met een groepje vrienden en vriendinnen uit de polder. Die poldertijd eindigde met de verhuizing van haar ouders naar Emmeloord. Toen brak een tijd aan waarin ze begon te reizen, vooral naar Italië en de Verenigde Staten van Amerika. Een geschiedenisstudie aan de Universiteit van Amsterdam was de eerste stap op weg naar haar huidige baan, maar dat besefte ze toen absoluut niet. Haar carrière zit vol toevalligheden en merkwaardige omwegen. Daarover op 25 november meer. waarde, (bijv. oude notulen van verenigingen), of zelf geschreven belevenissen betreffende de Wieringer meer, laat het ons weten, of geef het ons in bewaring voor het nageslacht. Het Genootschapshuis aan de Brugstraat no. 11 in Middenmeer is iedere zaterdagmiddag voor publiek toegan kelijk van 14.00 -17.00 uur en van mei tot september iedere eerste zondag van de maand op dezelfde tijden. Eveneens bent u welkom op afspraak, bijv. b.g.v. een familiereünie. Ter plekke kunt u de 7

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 7