Van de redactietafel... Kroniek no. 50, 76e jaargang, 2008/2 In deze alweer 50ste Kroniek treft u drie artikelen aan die alle betrekking hebben op de Tweede Wereldoorlog. De 12-jarige zoon van de vroegere kapper in Wieringerwerf, Hans Swier, hield een dagboek bij. Daaruit citeren wij wat hij schreef gedurende het laatste jaar van de oorlog. Wie was Catrinus Douma, wiens naam voorkomt op het oorlogsmonument te Wieringerwerf? Met recht kan hier, denken wij, gesproken worden van 'een vergeten verzetsstrijder'. Goed te weten wie er schuilgaat achter deze naam als u op 4 mei 2009 bij dit monument de gevallenen voor onze vrijheid wilt gedenken. 'Toevallig' kwamen wij in het bezit van het geschreven verslag van de speurtocht die Ruud Hehenkamp te Huizen ondernam na de vondst van een koffer en een snoeimes in een afgeschotte zolderkamer in een huisje in Huizen. Deze zoektocht voerde hem o.a. naar de Wieringermeer, naar het vroegere Joodsche Werkdorp om preciezer te zijn, waar een joodse jongen en meisje elkaar leerden kennen en later huwden. Een levensverhaal met een dramatische afloop, dat als titel meekreeg: "Een graf in de lucht". Met deze drie artikelen heeft ons Genootschap iets weg van een PIOD, (Plaatselijk Instituut voor Oorlogsdocumentatie), vergelijkbaar met het bekende NIOD, (Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie). Eigenlijk ook wel waar, want er is over die oorlogsjaren al veel verzameld en geschreven door het Genootschap en in de Kroniek. Over het NIOD gesproken, op dinsdag 25 november aanstaande komt de in Middenmeer geboren Marjan Schwegman, thans directeur van het NIOD, vertellen over het werk van het NIOD. U wordt hartelijk uitgenodigd daarbij aanwezig te zijn. Verder treft u in deze Kroniek naast de gebruikelijke artikelen een verhaal aan over de bijna een halve eeuw bestaande scoutingclub "Die Robben" en Krijn Dekker dook in de historie van de bouw van de noodzakelijke sluizen in en aan de rand van de Wieringermeer. Ook wordt er aandacht besteed aan de 100ste geboortedag (13 september) van de ex-Wieringermeerder Sicco Mansholt, een man die een standbeeld heeft verdiend en hem nu ook krijgt in het Groningse nabij Blauwestad. Ai met al is het weer een gevarieerde Kroniek geworden. Veel leesplezier. Namens de redactie, Wil Datema. 3

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 3