BOEKBESPREKING Kroniek no. 50, 16e jaargang, 2008/2 In deze rubriek wordt een korte samenvatting gegeven van de inhoud van een boek dat in het archief van ons Genootschap voorkomt. Deze keer De Graanrepubliek door Frank Westerman In 1999 uitgegeven door uitgeverij Atlas. ISBN 978 90 467 0131 7 "De graanrepubliek" van Frank Westerman is de geschiedenis van het 'grimmigste stukje Nederland'. Het is een boek over het gevecht tussen de herenboeren en de landarbeiders in het Groningse Oldambt. Het is het verhaal van de opkomst van het communisme, de groeiende bemoeienis van Brussel en de teloorgang van de landbouw. Dat laatste is zichtbaar in de nieuwe plannen voor de Blauwe Stad waarbij grote delen van het Oldambt onder water gezet worden. Maar Westerman geeft tegelijkertijd een stem aan de individuen die de geschiedenis hebben geleefd, ondergaan en hebben beïnvloed. We ontmoeten de herenboeren, het geslacht Tijdens. Van Boelo Luitjen tot Tjark Eltjo. We maken kennis met de communisten, Luppo Stek en later Koert Stek. Een andere hoofdpersoon is de landbouwcommissaris, Sicco Mansholt. Hij was overtuigd van de maakbaarheid van de samenleving en dus ook van het boerenbedrijf. Er is een hoofdstuk gewijd aan zijn boerderij in de Wieringermeer en zijn rol in het verzet tijdens de tweede wereldoorlog. Zijn rol als minister van Landbouw en tater als eurocommissaris worden beschreven en geanalyseerd. De kunstmatig hoge prijzen, de voedselbergen, de schaalvergroting van de landbouw, de Groningse tarwebergen afkomstig van de immens grote boerderijen. Een steeds grotere opbrengst tarwe per hectare die steeds minder opbrengt. En dan: de acties van de grote boeren op het Binnenhof in 1990. Het NRC Handelsblad kon er niet mee zitten: "Het was immers hoog tijd om af te rekenen met een overproductie die met kunstmatig hooggehouden graanprijzen op kosten van de belastingbetaler in stand wordt gehouden." Westerman legt daar zijn gewaagdste verbinding: "Maar waarom wees de krant niet op de parallel met het Oostblok? Dat het reëel bestaande socialisme in Oost-Europa gelijk met het West-Europese landbouwbeleid bezweek was nauwelijks toeval. De eeuw van de grote ideologieën liep op zijn eind; ook Mansholts experiment met de maakbaarheid van het boerenland ging failliet." Westerman schreef een fascinerend verhaal, toegankelijk en werpt licht op de toch niet al te doorzichtige landbouwpolitiek van de 20e eeuw. ISBN 978 90 467 0131 7 39

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 39