Kroniek no. 50, 16e jaargang, 2008/2 Paarden 796 Veulens 33 Kippen 3612 Kuikens 99 Stalcontrole In de loop van Januari trad een stalcontroieur in dienst. Zijn taak bestaat uit het controieeren van rundveestailen, van melkgereedschappen en van de behandeling der meik, het houden van meikcursussen en het geven van wenken om tot een goede meikwinning te komen. De indruk wordt gevestigd, dat hier nuttig werk wordt verricht. De kwaliteit der meik gedurende de afgeloopen staiperiode blijkt beter te zijn dan die der vorige. Bij een ingeschaard koppei pinken trad mond- en klauwzeer op, doch gelukkig niet van ernstigen aard. Ook verspreidde de ziekte zich niet over meer koppels, terwijl in de bewuste groep niet eens alle dieren ziek werden. Stand verpachting Op 30 juni 1938 was de stand van de verpachting ais volgt: 214 boerderijen, gezamenlijk 8646 hectare. 72 kavels onbehuisd land, gezamenlijk 1113 hectare. Totaal 9759 hectare. Publicatie Gezien de voortdurende vraag naar inlichtingen en teekeningen omtrent de boerderijen in de Wieringermeer, werd medewerking verleend aan de samenstelling van het boek 'Boerderijen', uitgegeven door de N.V. van Holkema en Warendorf te Amsterdam, weik werk zich in een groote belangstelling en waardeerende reacties mag verheugen. Hydraulische kapberg Ais proef is bij de boerderij D63 aan den Oudelanderweg, een kapberg gebouwd, waarvan de constructie principieel afwijkt van die der gangbare typen. Deze kapberg, welke werd geleverd door de Metaalwarenfabriek 'Nijverdal' te Nijverdal, bestaat uit een zeskantige kap, welke in het midden rust op één staien buis. Deze buis kan in een in den bodem aangebrachte stalen buis op en neer bewogen worden door middel van een hydraulisch pompje, dat in de nabijgelegen schuur in den grond is opgesteld. Water Bij den bouw van de komende serie boerderijen zal voor de eerste maal voor alle gebruik worden gemaakt van leidingwater, omdat er voor gezorgd is, dat iangs de wegen waar deze serie gebouwd wordt, tijdig de waterleidingbuizen gelegd zijn. Hiermede is dus tevens het tijdperk afgesloten, dat bij de boerderijen vanwege onzen dienst bronnen worden geboord. Electra Dankzij den aanleg van een eiectrisch net door den poider zutien, te beginnen met dit bestek, alie boerderijen in den vervolge van een complete eiectrische installatie worden voorzien. Naar verwachting zai het electranet nog vóór den winter onder spanning staan. Tevens is een aanvang gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden verbonden aan het maken van binnenleidingen in bestaande boerderijen. Voor de vaststelling van het aantal lichtpunten en stopcontacten wordt van een bepaalde basis uitgegaan, zoodat onbillijkheden worden voorkomen. De pachters zuilen echter de gelegenheid krijgen, tegen betaling van den kostprijs, meer afneempunten te doen aanleggen. 37

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 37