Kroniek no. 50, 16e jaargang, 2008/2 T. Terwisscha van Scheltinga, Th. Tysma, E. Veenstra, P. Vette, J. van Wijk en P. van 't Zet. Aan G. Schoorl werd op 3 maart 1938 oneervol ontslag verleend. Opruiming overcomplete materialen Verschillende aanvragen om een oude rupstrekker te koopen zijn binnengekomen, doch daar alle trekkers nog voor den graanoogst met zelfbinders gebruikt moeten worden, kon nog niet tot verkoop worden overgegaan. Voor den oogst in 1939 zullen zij echter niet alle noodig zijn, zoodat overwogen wordt na den aanstaanden oogst enkele 15 of 20 pk trekkers te verkoopen. Daar, evenals bij de trekkers, van verschillende zijden aanvragen binnenkomen om overcomplete werktuigen te koopen, zal nagegaan worden, welke materialen in de toekomst overcompleet zullen raken, waarna tot verkoop zal worden overgegaan. Herdrainage Op het programma voor herdrainage staat een gedeelte van de in 1931 uitgevoerde drainage, waarbij doorsteken geen resultaat meer opleverde. De buizen worden opgegraven, schoongemaakt en 20 centimeter ondieper gelegd op een afstand van 40 centimeter van de oude sleuf. Bij het opgraven blijkt, dat de buizen inwendig behoorlijk schoon zijn, doch dat er geen of te weinig water meer in kan komen wegens verstopping van de stootvoegen en van den grond om de buizen. Ook de turfmolm is door de afzetting van ijzer- en aluminiumverbindingen dikwijls tot een vaste, ondoorlatende koek geworden. Het opgraven en weder gebruiken van de oude buizen komt per meter 1 cent goedkooper dan het in den vollen grond leggen van nieuwe drainage met nieuwe buizen. Dichtmaken van kapschuren. Door de verpachting wordt het aantal beschikbare schuren voor eigen gebruik steeds geringer, terwijl de benoodigde bergruimte nog niet verminderd is. Daarom werd besloten om een tweetal kapschuren in sectie B, welke dit jaar niet voor berging van ongedorscht graan gebruikt behoeven te worden, met pakken boonenstro aan drie zijden dicht te maken, waardoor prachtige ruimte is verkregen voor de opberging van werktuigen. Uitgifte in erfpacht van bouwgrond Door den Minister van Financiën werd machtiging verleend den grond in de dorpen, waarop scholen en gymnastiekgebouwen zijn gesticht, met de daarbij behoorende terreinen, voor een termijn van 90 jaar in erfpacht uit te geven aan de stichting Wieringermeerscholen, tegen een erfpachtcanon van 1 cent per m Voorts werd machtiging verleend gronden te reserveeren en beschikbaar te stellen voor den aanleg van een begraafplaats. Veestapel Bij de pachters was op 1 juni 1838 het volgende vee aanwezig: Aantal Melkkoeien 1796 Weidekoeien 88 Vaarzen 261 Pinken 509 Kalveren 645 Stieren 89 Ossen 3 Schapen 543 Lammeren 468 Zeugen 98 Mestvarkens 242 Biggen 300 36

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 36