Kroniek no. 50, 16e jaargang, 2008/2 januari 1942 bepaalt de Wannse- econferentie het beleid inzake de Endlösung der Judenfrage. Vanaf april wordt alle joden in het Gooi, net zoals die in andere regio's, bevolen zich in Amsterdam te concentreren. In juli beginnen de grote razzia's in Amsterdam-Zuid. Op 16 november 1942 woont het gezin van Lothar in de Dintelstraat 34hs. Ze moesten. Maar er was nu ook ruimte. Want de ouders van Gertrud Schwarz waren die winter kort na elkaar overleden. In Huizen iaat Lothar de Madlerkoffer en zijn tuingereedschap achter. Die hadden geen nut meer. Of had hij haast? Van De Wette's dochter hoor ik dat er na de oorlog nog wat kieren in de koffer zaten, ook een mooie jurk. Was dat de trouwjurk van Gitta geweest? Op de zonnige zondag van 20 juni 1943 worden Lothar en Gitta met Gabi en ürsel bij een van de grote eikaar opvolgende razzia's opgepakt en via het Merwedeplein en het Muiderpoortstation op de trein gezet naar Westerbork. Daar worden ze "gesperrt: wegens functie". Functie! Nou ja!! Enkele weken later, op 6 juli 1943, worden ze op transport gezet naar Sobibor, waar ze op 9 juli direct na aankomst alie vier "overlijden". de dood is een meester uit Duitsland.... Dan stijg je als rook in de lucht dan heb je een graf in de wolken, daar lig je niet krap." (Uit: Todesfugen, Paui Celan. Vert. Benno Barnard) Gertrud ontspringt nog deze dodendans, althans tot eind juli. Zij die eerst haar man heeft verloren, toen haar dochter naar Israël gestuurd, daarna haar zoon naar Wieringermeer iiet gaan, toen vluchtte met haar ouders en ook deze verloor, en steeds onderdak bood aan haar kinderen en kleinkinderen: zij, de kracht van deze familie, blijft aiieen achter in het huis aan de Dintelstraat, een leeg huis. "Weet voor wie jij staat", las zij vaak in de Hebreeuwse mozaïektekst boven de bronzen Ark, de Torah-schrijn, van de synagoge te Essen. Naar die woorden heeft zij zich gedragen. Op 29 juii 1943 geeft zij zich bij de zoveelste razzia gewonnen, en komt ze aan in Westerbork. Op 16 november 1943 wordt zij "naar Auschwitz doorgestuurd en daar op de dag van aankomst vermoord". Nederland is bijna "judenfrei". En Ruth, de zus van Lothar? Ruth, 85 jaar nu, leeft nog. In Israëi. Zij schrijft in december 2007 aan de Alte Synagoge te Essen die haar van dit verhaal op de hoogte heeft gesteld: "Gerne moechte ich, Ruth mich bei Ihnen bedanken fuer den Brief, Auskunft und Bilder, die Sie mir gesant haben ueber ein Teil von meiner Familie. Ich warsehr Geruehrt dies alles zu lesen und es ist das erste Zeichen seit viele, viele Jahren in mein Besitz kam. Noch mehr haben die Bilder von der kleine Gabi, die heute doch schone in Erwachsender Mensch gewesen wurde, mich erregt, wie auch das Bild diesen Koffer uns das Messer met der Aufschrift meiner Bruder. Ich heatte gerne mehr geschrieben ueber alles was ich fuelte, doch war dies nicht im Stande." De koffer en het snoeimes rusten nu in Westerbork. Daar en in de Aite Synagoge van Essen liggen ook de documenten bij dit verhaal, en enkele foto's. Ze vormen slechts de omtrekken van het bestaan van een paar mensen, een wazige spiegel van hun strijd, ternauwernood een sleutel tot hun ziel. Ik leg dit relaas nu bij de lege koffer. "Requiescant", hoor ik Presser herhaal delijk brommen - met ingehouden woede, want het "in pace" laat hij telkens weg. Mogen ze rusten, in hun "graf in de lucht". Huizen, 27 april 2008 Ruud Hehenkamp.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 29