Kroniek no. 50, 7 6e jaargong, 2008/2 bussen vol met Duitsers in burgerkleding voor bij het gemeenschapshuis, in een particuliere auto arriveerde even later in hoogsteigen persoon Willi Lages, één van de latere "drie van Breda", vergezeld van Klaus Barbie, die "de beul van Lyon" zou worden. De werkdorpers, het waren er toen ruim 300, werden per sirene verzameld, in carré gezet en geteld. Eén van de werkleiders van de afdeling landbouw, de Nederlander A.C. Kemmeren, onderhandelde 60 leerlingen uit: deze mochten in het Werkdorp blijven voor het behoud van de voedselvoorziening. Dus de leerlingen van land- en tuinbouw. Hij moest ze ook selecteren. Hij kende ze. Hij liep langs de rijen. Uitstel is een kans. Hij wist van Lothar z'n situatie. Lothar verhuisde met 59 andere werkdorpers naar het gemeenschapshuis vanwaar ze zorgden voor de lopende zaken. Alle andere werkdorpers werden naar Amsterdam vervoerd en - verrassing! - vrijgelaten. Niet veel later werd een deel van hen toch onder valse voorwendsels uit hun schuilplaats gelokt en kansloos naar Mauthausen gedeporteerd. Wie weet zat Gitta toen met de baby, nog maar 5 maanden oud, bij haar schoonmoeder in Amsterdam. in augustus 1941 wordt het werkdorp definitief gesloten. Lothar wordt in augustus in Huizen ingeschreven als "tuinder", eerst bij weduwe D. aan de Hooghuizenweg. Als hij zich er zeker genoeg voelt, komt Gitta met Gabize krijgt van Gertrud haar Madlerkoffer mee. Of was die koffer nog van de familie Cahn die in februari 1940 naar de V.S. vertrokken was? Twee maanden later zitten ze achter Patrijslaan, toen nr. 1, in het tuinhuisje De Kwartel. Gitta is inmiddels weer in verwachting. Hun tweede kind, Judith Ursula Lea Leyser, Ürsel", wordt op 23 januari 1942 in Naarden geboren. De vraag blijft open hoe ze precies in Huizen terecht zijn gekomen. Zou Joop Westerweel uit Loosdrecht een rol hebben gespeeld? Huizen ligt niet ver van Amsterdam-Zuid; de fietsafstand was geen probleem. "Ach Mutti, we zitten vast ruimer daar, Huizen is vlakbij, ik ben zo hier..." Zoiets. De plaatsing zelf kan gebeurd zijn via de Landelijke Hulp aan Onderduikers. Piet Kos, als hoofd van de afdeling L.O., zal voor dit passende onderduikadres hebben gezorgd: een tuinder bij een bioloog. Maar Lothar duikt niet echt onder! Hij wordt in Huizen officieel ingeschreven. Lothar was een geschoolde arbeidskracht. De dochter van De Wette vertelt dat Lothar in Huiyen werkte in de tuin van de familie R. aan de Bikbergenweg. Wie weet, ook nog elders? Stil zat hij dus niet. De Wette kocht samen met Lothar twee drachtige geiten om de melkvoorziening voor het gezin veilig te stellen. Het halve theekopje geitenmelk per dag was echter een flop. "Ze zijn helemaal niet drachtig", wist een Huizer geitenfokker. Twee kleintjes bewezen het deskundige ongelijk. Verhaaltjes als deze klinken geruststellend. De mensen letten bovendien goed op elkaar in die buurt. Bij elk onraad werd gewaarschuwd en kon men wegduiken.De natuur is er ruim en prachtig. Het Gooi toont zich rond de Sijsjesberg in al zijn glorie, in elk seizoen. Met z'n drieën maken ze daar een zomer, een winter en met z'n vieren een lente mee: twee jongeren en twee kinderen. Ze zullen er, hoop ik, gelukkig zijn geweest. Lothar met z'n krullenkop en zijn energie, de bleke, zwangere Gitta met haar zwarte haar. Niet gerust. Wel gelukkig. Maar onverbiddelijk is hun lot. In november 1941 vervalt de Duitse nationaliteit van Duitse joden. Ze worden staatloos. Op 20 28

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 28