Kroniek no. 50, 16e jaargang, 2008/2 Het gevonden snoeimes van Lothar Leyser, dat In Huizen aan de Patrijslaan heet het kind van Lothar en Gitta Gabi. Gabriele Rebekka werd op 27 oktober 1940 geboren. In Amsterdam. Natuurlijk. Dichtbij moeder, nu grootmoeder Gertrud Schwarz in de Dintelstraat; dichtbij haar overgrootouders. Van Gabi als enige hebben we uit die tijd twee kleine foto's. Zwartwitkiekjes met witte ribbelrand. Op één ervan zit ze buiten, voor het raam van het huis aan de Patrijslaan op de knie van de heer W. H. de Wette, de eigenaar. Ze is warm aangekleed. De bomen zijn nog kaal. Ze houdt haar linker arm om zijn hals en kiekeboet naar wie? Lothar? De Wette was leraar biologie aan de Gooische HBS te Bussum, een natuurman, vandaar die andere foto in de tuin, waarop De Wette, klompen aan, zittend op de aarde, Gabi laat zien hoe hij aardappels schilt. Samen met zijn vrouw en andere buurtbewoners rond de Sijsjesberg zette hij zich in voor mensen die door de oorlog in de knel kwamen. Er was moed nodig om het voor joden op te nemen. Vooral voor Duitse joden. Die gedroegen zich immers als... Duitsers! Van De Wette wordt verteld dat ook hij uit protest een jodenster ging dragen, toen dit op 29 april 1942 verplicht werd gesteld. De foto's moeten genomen zijn in het vroege voorjaar van 1942; in elk geval ruim vóór 13 gebruikte in bet joodse werkdorp Nieuwesluis. juli 1942, de dag dat De Wette voor anderhalf jaar als civiel gijzelaar geïnterneerd werd. De kleine Gabi bij meneer De Wette op school in de tuin aan de Patrijslaan. Na zijn huwelijk en na de geboorte van zijn dochter kan Lothar niet weg uit Nederland. Hij moet in het werkdorp blijven. Maar niet lang meer. De Duitse reactie op de februari staking van 1941 zette de toon. Al eerder hadden de Duitsers het plan opgevat het werkdorp te ontruimen, nu zetten ze door. Op de ochtend van 21 maart 1941 reden 27

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 27