Kroniek no. 50, 16e jaargang, 2008/2 1 ei fl. 2.50 1 liter melk fl. 2.00 1 brood (1800 gram) fl. 7.00 1 aardappel fl 0.25 Het gemiddelde weekloon is fl. 37.50 In Amsterdam zijn dagelijks overvallen op bakkers, want men krijgt per week maar 500 gram brood en 500 gram aardappelen (als je ze kunt vinden) geen suiker, boter, melk en ander voedsel. De mensen eten tulpenbollen, ondanks waarschuwingen dat er gif in zit, sommigen eten suikerbieten. Alles wat branden kan verdwijnt 's nachts, houten schuurtjes, hekken, houten brugleuningen, deuren, raamkozijnen, bomen. Zo zie je ze, en dan zijn ze er plots niet meer. Voedseltransporten worden bewaakt. Hier in de polder is het veel en veel beter dan in de steden. Vorige week moest papa, (kapper), een boerin haar haar permanenten, en hiervoor kreeg hij 20 eieren, een stuk spek, 2 flessen olie, 2 flessen melk wat samen fl. 225.00 waard is op de zwarte markt, of 6 weken loon. De oorlogssituatie hier in het Westen is niet zo veel opgeschoten, maar aan het oostenfront ziet het er beter uit. De Russen zijn 72 kilometer van Berlijn. Alle mannen geboren tussen 1904 en tot 1928 uit de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht zijn opgeroepen om voor de Duitse autoriteiten te werken. 30 Januari-1945, Dinsdag. Verschrikkelijk weer, het sneeuwt de hele dag en de paar takken die we uit het bos hebben gehakt verdwijnen zo door de schoorsteen. In de kamer is het koud, Mama heeft het druk met baby Peter en Papa helpt de klanten in de winkel. We staan om de beurt in de winkel, want het is er heel erg koud. We zijn allemaal erg depressief vanwege de kou, maar toch voelen we ons een beetje beter, want eergisteren kwam er een Vi terecht bij de boerderij van onze Burgemeester, een Nazi, namelijk Mr. A. Saai. We waren blij dat ze alleen bang gemaakt waren en niet serieus gewond, want hij is geen slechterik en heeft ook veel mensen geholpen. 28 Maart 1944, -Woensdag. Vorige week donderdag is Enkhuizen gebombardeerd. Eerst kwamen er twee Engelse bommenwerpers laag over. Bij de haven, waar een Duitse patrouilleboot lag, lieten ze drie bommen vallen. Toen vlogen ze omhoog en keerden en lieten er nog drie vallen. Geen van de bommen viel bij die boot, maar 28 Enkhuizers waren gedood, een van hen was een familielid van mijn vader, Siebrechta Broksma. Veel huizen en de Dromedaris werden zwaar beschadigd. Het lijkt niet helemaal onmogelijk dat de Duitsers de Polder willen laten overstromen, want Tinus, mijn vaders kappersbediende, ontving een officiële brief die luidt als volgt. DE ORGANISATIE VOOR NOODEVACUATIE. Mijnheer, U heeft bij de organisatie noodevacuatie de positie van Reserve assistent-districts commandant U wordt uitdrukkelijk gevraagd uw orders na te lezen Dus we wachten de verdere ontwikkelingen af. 3 weken later lieten de Duitsers de dijk van de Wieringermeer springen en drie weken daarna eindigde de oorlog. 18

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 18