Kroniek no. 50, 16e jaargang, 2008/2 Ik ben best erg zenuwachtig, voor talen, aardrijkskunde en geschiedenis ben ik niet bang, maar mijn wiskunde is lang niet geweldig, daar heb ik bijles in gehad. Wat leuk is, is dat er kermis in het dorp is geweest, tenminste wat ze een kermis noemen, er was alleen een draaimolen en een bussengooikraam, dat is alles!!! Ik ben een paar keer in de draaimolen geweest en ben toch ziek geweest!. Opa Swier is jarig geweest, volgende week gaan we weer naar Enkhuizen want dan zijn oma en opa Swier 55 jaar getrouwd. vliegt als het licht en heel hoog, daarom hoort niemand hem komen. De Duitsers zeggen dat het effect ervan enorm veel schade aanricht. Ze worden afgeschoten vanuit Gaasterland .Friesland .We kunnen ze zien gaan heel hoog in westelijke richting. Je kunt ze nauwelijks zien met het blote oog, maar ze laten witte rook achter zich aan die heel goed te zien is, en als ze de lucht in gaan is het een heel harde herrie. 3 Een minionderzeeboot die een torpedo kan afschieten heel dicht bij zijn doel. 6 Juni 1944, - het is 6 uur de INVASIE is er!!! In Frankrijk aan de kust van Normandie. 31 Octoberi944, - Het is heel lang geleden dat ik geschreven heb. Zoals ik zei begon de invasie op de 6e juni in Normandie; enkele weken later is Parijs bevrijd. De Engelse-Amerikaanse strijdkrachten trokken langzaam maar zeker door Frankrijk en België. Toen ze bij de Hollandse en Duitse grens kwamen ging het langzamer. Er wordt hard gevochten in de Betuwe. Dit was het oorlogsnieuws. Nu er geen kolen meer worden vervoerd is er een enorm tekort aan brandstof. Ook de treinen rijden niet meer, er is geen electriciteit, geen gas. Men is bang dat zelfs het water er straks niet meer zal zijn. Bussen en treinen rijden niet meer. Voedselbonnen geven geen suiker. Zout is nergens te krijgen. Op de zwarte markt is nog genoeg te krijgen Maar die prijs is niet mis. De Duitsers zijn met een nieuw (vergeltungswaffen) vergeldingswapen gekomen. 1 de Vi een onbemande vliegende bom die door een jetmotor wordt voortbewogen. 2 de V2 een explosieve raket die zo snel Ik ben toegelaten tot het Gymnasium in Alkmaar, maar ik ben er nog maar 29 dagen geweest vanwege de bussen (die rijden niet meer), en fietsbanden (die we niet hebben), dus blijf ik zo lang thuis. Gisteren is het eiland Zuid-Beveland bevrijd, over het oostelijke front (Rusland, Hongarije, Roemenie) en het zuidelijke front (Griekenland, Italië) lezen we niets in de kranten. Onze buren luisteren naar de BBC dus weten we eigenlijk vrij veel Maar dat is een heel gevaarlijke zaak. 29 Januari 1945, - Het is een afschuwelijke tijd wat ik nu schrijf. Het is de hongerwinter. Elke dag lopen er ontzettend veel mensen langs. Een optocht van vreemdelingen, die er uitgehongerd uitzien. Honger en kou. Een afschuwelijke tijd in de steden. Op de zwarte markt kan men nog voor krankzinnige bedragen kopen wat men wil. Wat bedragen: 50 gram Hollandse tabak fl. 32.00 guldens 1 pond boter fl. 50.00 1 pond suiker fl. 25.00 1 Amerikaanse cigaret fl. 75.00 1 zak tarwe fl. 1500.00 17

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 17