Dagboek van Hans Swier, 12 jaar Kroniek no. 50, 16e jaargang, 2008/2 Hieronder leest u het dagboek dat de 12-jarige Hans Swier (de oudste zoon van kapper Swier te Wieringerwerf), bijhield van 1 januari 1944 tot april 1945. In 1952 emigreerde de toen 20-jarige Hans naar Nieuw-Zeeland. Daar studeerde hij medicijnen en vestigde zich daar later als huisarts. 1 Januari 1944, Zaterdag- De eerste dag van het nieuwe jaar begon met regen. De hele dag was er een westenwind. Vanochtend heb ik tot het middageten aan mijn huiswerk gezeten. Vanmiddag zagen Thomas en ik een kraai met een lamme vleugel. We hebben hem gevangen en bewonderden zijn scherpe snavel. Hij hield zich dood maar toen we hem loslieten vloog hij snel weg. De hele dag lieten jongens vuurwerk en carbidbommetjes afgaan. En eindelijk stopte de regen. Om ongeveer half 7 hoorden we weer vliegtuigen, en midden in de nacht werd ik wakker door een enorme klap. Waarschijnlijk is er niet ver hiervandaan een bom ontploft. 2 Januari 1944, Zondag- De hele dag heeft het gestormd, maar het heeft niet geregend. Er is weinig gebeurd, niets dat zo belangrijk is dat het waard is om erover te praten Om half drie zijn Thomas en ik een spelletje Monopolie gaan spelen. 8 Januari 1944, Zondag- Ik heb een paar dagen niet geschreven want ik krijg een angstige hoeveelheid huiswerk en heb geen tijd om in mijn dagboek te schrijven. Om half vijf ben ik met Zus (tante) naar boer Van Oosten gegaan om melk. 2 Februari 1944, Woensdag- Ik heb nu al 26 dagen van de 356 dagen van dit jaar al niet geschreven. In die tijd is er toch heel wat gebeurd. Ik ben op de fiets naar Enkhuizen geweest en ben halfbevroren weer thuis gekomen. O ja, Ton de Jonge kwam zondag. Hartstikke leuk. Ik ben op het moment druk bezig met mijn postzegels. Gisteren kreeg ik alvast een pakje postzegels voor mijn verjaardag (in November). Vanmiddag ben ik bij de boeren Van Oosten, Nauta en Verheijen geweest om melk, het stormde. Mijn afspraak met mezelf om elke dag in mijn dagboek te schrijven is domweg niet gelukt. 3 Februari, Donderdag- Het weer is nat en stormachtig. Boven de polder hoorden en zagen een hele massa vliegtuigen, in de lucht was het een enorme herrie van de luchtverdediging. Men zegt dat als de invasie komt (iets wat absoluut niet zeker is) de Wieringermeer onder water zal komen. Volgens de krant zijn de Duitsers aan het Oostelijke front teruggeworpen naar de grens met Letland. Maar in het Zuiden zitten ze nog steeds in de Krim. In heel Europa is het nu oorlog, alleen niet in Zweden, Zwitserland, Portugal en Spanje. Maar men denkt dat Spanje niet veel langer neutraal zal blijven. Laten we in ieder geval hopen dat we de oorlog goed zullen overleven. 9 Mei 1944, -Deze maand moet ik toelatingsexamen doen voor het gymnasium. 16

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 16