Kroniek no. 50, 16e jaargang, 2008/2 De plaquette aan de Prins Hendrikkade te Zaandam. resten zijn gevonden van 422 gefusilleerden: 421 mannen en 1 vrouw. Veel van de nabestaanden willen dat verzetsmensen een gezamenlijke rustplaats zullen krijgen. Zo ontstaat het idee voor de Eerebegraafplaats Bloemendaal. Met de herbegrafenis van de enige vrouw, Hannie Schaft, wordt dit Nationaal Monument op 27 november 1945 officieel opengesteld. Op 31 oktober 1953 wordt de Eerebegraafplaats als "gesloten" beschouwd. In totaal bevinden zich dan 373 grafstenen op de begraafplaats. In de buurt van de begraafplaats zijn op acht plaatsen in de duinen, waar stoffelijke resten zijn gevonden, rood granieten gedenkstenen geplaatst. In 2005 wordt het boek "De Eerebegraafplaats te Bloemendaal", samengesteld door Peter Heere en Arnold Vernooij, uitgegeven. In dit boek van 1131 pagina's zijn veel feiten over verzetsmensen tot in detail weergegeven. Het boek is opgedragen aan de verzetsmensen en hun nabestaanden. Steen op de Erebegraafplaats te Bloemendaal. Een van die verzetsmensen was Catrinus Douma uit de Wieringermeer. Iemand die zijn leven op het spel zette om medeburgers voor hongerdood te bewaren (volgens zijn moeder). Iemand die alles uit beginsel deed (volgens loondorser Zuidema). Iemand die als overtuigd christen zich verplicht voelde door dit werk God en zijn vaderland te dienen, (volgens zijn broer P.Douma). Al vanaf het jaar 2000 is verschillende keren het verzoek ingediend een straatnaam vernoemd te krijgen ter herinnering en als eerbetoon aan Catrinus Douma. Tot nu toe is hier nauwelijks op gereageerd. Het zou de gemeente Wieringermeer sieren als ze een formele toezegging zou doen een dergelijk verzoek op een geschikt tijdstip in te willigen. Pier Montsma 14

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 14