Catrinus Douma, een vergeten verzetsstrijder Kroniek no. 50, 16e jaargang, 2008/2 hebben wij twee kinderen: judith (1975) en Martijn (1977). In de loop der jaren mocht ik veel verenigingswerk doe bij o.a. het (Chr.) Jeugdwerk, de IJsclub Middenmeer, de Initiatiefgroep van het Land van Kroon, (woningbouw) en bij de lokale omroep, Omroepvereniging Wieringermeer. Toen mij vorig jaar werd gevraagd om het bestuur van het Genootschap voor de Geschiedenis van Wieringermeer te komen versterken heb ik daar niet lang over hoeven nadenken. Ik ben hier al enige jaren lid van en draag het een warm hart toe. Inmiddels heb ik wel gemerkt dat er bij zo'n grote vereniging (meer dan 1000 leden!!!) veel werkzaamheden op allerlei gebied dienen te gebeuren. Ik heb dan ook waardering voor al die enthousiaste medewerkers, die op welke manier dan ook deze 'kar trekken'. Tot slot wil ik nog wel even een pleidooi houden voor het Genootschapshuis aan de Brugstraat te Middenmeer. Veel mensen weten het bestaan hiervan, maar hebben dit nog niet bezocht. De toegang is gratis, (u wordt zelfs door onze gastdames/heren nog voorzien van een kopje koffie of thee). De openingstijden zijn elke zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur en gedurende de zomerperiode (mei t/m september) elke eerste zondag van de maand van 14.00 tot 17.00 uur. Wij hopen u daar binnenkort te mogen begroeten. Hopelijk tot ziens. Hans Roelofsen Op 6 juli 1917 wordt in het gehucht Dijkshorne onder Ee in Friesland een vierde zoon geboren in het gezin van Jan Douma, dijkwerker en "lyts boer", en Elisabeth de Roos; ze noemen hem Catrinus. Na de lagere school gaat hij naar de Ulo in Dokkum, doet naderhand ook nog een cursus Landbouwkundig Bedrijfsleider. Hij werkt bij een handelshuis uit Groningen als vertegenwoordiger. Als zodanig is hij werkzaam in de graanhandel, handelt in zaaizaden, pootgoed en bestrijdingsmiddelen. Ondertussen heeft hij Emmy Vellinga van Schiermonnikoog leren kennen. In mei 1937 vestigt hij zich in Slootdorp als commissionair bij Koolhaas Zaadhandel. Hij is in de kost bij de familie Van der Beek aan de Koningin Emmaweg 3. (Mevrouw Van der Beek was de oudste dochter van de familie Branderhorst. Beide families zijn later naar de USA geëmigreerd.) Ook zijn meisje komt naar de Wieringermeer en is in dienst bij de familie Nicolai aan de Wierweg. Ze verloven zich op 31 juli 1943 met elkaar. Verlovingsfoto Emmy Vellinga en Catrinus Douma. Als de oorlog begint raakt Catrinus Douma al snel betrokken bij het verzet. Hij sluit zich aan bij de L.O. de Landelijke Organisatie voor hulp aan onderduikers. Hij is de oprichter van de Trouw-groep (illegale pers) alsmede van de B.S., de Binnenlandse Strijdkrachten. Ook houdt hij zich bezig met 10

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 10