TOEN: 50 jaar geleden Kroniek no. 49, 16e jaargang, 2008/1 In deze rubriek doen wij verslag van feiten en gebeurtenissen die 50 jaar geleden, (dus in dit geval in 1958), plaatsvonden in de Wieringermeer. Als bron gebruikten wij de Wieringermeerbode. Donoren Als vrijwillige bloedgevers voor de Bloedtransfusiedienst van het Ned. Rode Kruis hebben zich januari 1958 in de Wieringermeer 230 personen aangemeld. De bloedafname vond plaats in het raadhuis te W'Werf. Klassenstelsel Voor de jaren zestig van de vorige eeuw waren de gemeentes in Nederland nog ingedeeld in klassen. Van deze classificatie hing o.a. de salariëring van onderwijs personeel af. Omdat de gemeente Wieringermeer tot de lagere klasse behoorde was het moeilijk om voldoende leraren naar de polder te trekken. De drie Ulo-scholen kampten eindjaren vijftig met een lerarentekort. Het College van B W verzocht het Ministerie van O W daartoe om de Wieringermeer in een hogere klasse in te delen. Dit verzoek werd niet ingewilligd. Westfriese Flora Ook de bollenkwekers uit de Wieringer meer waren van 18 t/m 23 februari 1958 met inzendingen aanwezig op de 25ste Westfriese Flora te Bovenkarspel, die dat jaar werd geopend door de Duitse ambassadeur in Nederland. (30% van de bollen-export ging naar onze Oosterburen.) Veel zilveren jubilea In 1958 beleefden diverse verenigingen en organisaties in de Wieringermeer hun 25 jarig bestaan. Uitgebreid werd o.a. stilgestaan bij het jubileum van de L.T.B., de Boerenleenbank en de Middenstands- vereniging Wieringermeer. Geknipt voor hun vak De Slootdorper kapper Kees Kroese en de Oud-Slootdorper Jurre Schuurmans (te Beverwijk) wisten zich te plaatsen voor de landelijke finale heren kappen. Boerenprotest De pachters in de Wieringermeer hebben de Dienst der Domeinen laten weten de nieuwe pachtverhoging 1958 niet te accepteren. Bedrijven boven de 40 ha zien een verhoging van de pachtprijs per ha van f. 260,- naar f. 340,-. Kleinere bedrijven beneden 20 ha moeten i.p.v. f. 200,- f. 350 per ha gaan betalen. Deze pachtverhoging is des te schrijnender daar de bedrijfsopbrengst van de agrarische bedrijven in de Wieringermeer in 1956 63% lager was dan die van de oogst in 1955. Deze teruggang in bedrijfsinkomsten was landelijk gezien in de Wieringermeer het grootst. Dat waren nog eens winterse dagen Eind februari 1958 werd de Wieringersmeer getroffen door een hevige, twee dagen durende, sneeuwstorm, waardoor de polder geïsoleerd raakte van de buitenwereld. Op veel plaatsen hoopte de sneeuw zich op tot een hoogte van 2 meter. 42

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 44