Uit de Driemaandelijksche berichten betreffende de Zuiderzeewerken Kroniek no. 49, 16e jaargang, 2008/1 "Het Driemaandelijksch bericht betreffende de Zuiderzeewerken" was een officiële uitgave van het Ministerie van Waterstaat. Het bericht bleek in een grote informatiebehoefte te voorzien. Velen wilden weten hoe het met de vorderingen van het machtige Zuiderzeeproject stond. Deze keer enkele mededelingen uit de Driemaandelijkse berichten van januari 1938, we laten de spelling ongewijzigd. Onderscheidingen Met de totstandkoming van het 'Openbaar Lichaam' De Wieringermeer kon de ontginningsperiode als afgesloten worden beschouwd. In verband hiermede heeft het H.M. de Koningin behaagd van Hare waardeering voor het verrichten van cultuur-technischen arbeid te doen blijken door te benoemen tot: Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw: Ir. S. Smeding, lid van de voorloopige directie van den Wieringermeerpolder. Officier in de orde van Oranje - Nassau: Ir. C.L. van Steen, inspecteur, en Ir. W.A. Bosma, landbouwkundig amb tenaar bij den dienst voor den Wieringermeerpolder. Ridder in de orde van Oranje - Nassau: K. van Gaaien, voormalig bedrijfsleider in de Wieringermeer, terwijl aan den landarbeider in de Wieringermeer P.A. Nauwels de bronzen medaille, verbonden aan de orde van Oranje - Nassau, werd toegekend. Trekkers De Allis Chalmers rupstrekker voldoet goed; het brandstofverbruik is echter zo'n 25% hooger dan de bijna even sterke Caterpillar dieseltrekker. Daar deze trekker nog te weinig werkuren achter den rug heeft, valt omtrent de reparatiekosten nog geen uitspraak te doen. Door het lagere gewicht slipt de trekker ook iets eerder dan de Caterpillar dieseltrekker, hetgeen ondervangen is door, om het andere blok, één blok op de rupsbanden weg te nemen. Diepploegen Op verzoek van enkele pachters, op wier bedrijven plaatselijk een tot 50 cm dikke zandlaag op de klei voorkwam, werden enkele gedeelten tot 80 cm gediepploegd, waardoor een belangrijke grondver betering tot stand kwam. Waterleiding Begin October werd een aanvang gemaakt met den in den werkverschaffing uit te voeren aanleg van de uitbreiding van het waterleidingnet. Het aantal hierbij tewerkgestelde arbeiders werd, toen er voldoende buizen aanwezig waren, tot ongeveer 60 man uitgebreid. Tot voldoening van het P.W.N. verloopt het werk zeer goed en vlot. Op 18 december, den datum waarop de werkverschaffing tijdelijk stop gezet werd, was 43,5 kilometer gelegd. Fokkerij De Rundveefokvereniging "de Wieringer meer" werkt goed. Het aantal leden bedroeg eind december 1937 29. Gecontroleerd werden 550 dieren. De 36

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 38