Wieringermeer wil zijn bewoners terug. Kroniek no. 49, 76e jaargang, 2008/1 Deel archief van wijlen Piet Teeling overgedragen Oud-secretaresse van ons Genootschap, Tonny Teeling-Geers heeft een deel van haar archief, grotendeels opgebouwd door haar man Piet, waar onder ruim 4000 foto's, vele cassettebandjes en dia's, overgedragen aan het Genootschap. Uiteraard is het bestuur van het Genootschap zeer blij met deze schenking. Te zijner tijd zal ook het overige materiaal van het archief door Tonny worden overhandigd aan de vereniging die zij zelf destijds mede heeft opgericht. Dankzij deze gift kan iedereen in ons Genootschapshuis kennis nemen van alles wat Piet en Tonny hebben verzameld over de Wieringermeer, haar bewoners, bedrijven, verenigingen en organisaties. Artikel uit: Financieel Dagblad, januari 2008 Foto: HH Ria Cats Wieriogetweri ning. Wieringermeer gaat fors bij bouwen om de leefbaarheid voor de inwoners te vergroten. Ken straffe wind blaast over de groene velden van de Kop van Noord-Holland. Daarboven een onheilspellend wolkendek. In de verte verrij st het volgende dorp van de uitgestrekte gemeente Wierin germeer. Eén van de slechts vier. Samen hebben Kreileroord, Wieringeiwcrf, Slootdorp en Mid- demneer 13.000 inwoners op een totaal van 20.000 hectare. Leegte en ruimte, die begrippen zijn hier van toepassing. En een fraai staal tje Hollands vakmanschap op het gebied van. inpoldering. Maar daar lijkt het langsrazen- de verkeer geen oog voor te heb ben- Bestuurders spoeden zich over de A7 richting Amsterdam of de Afsluitdijk Ze nemen hooguit de tijd voor een sanitaire stop of een bal gehakt in het Van der Valk- motel. Dit is toch maar het 'Siberië van het Noorden'. Maar dat verandert als het aan de ambitieuze gemeente ligt. Wie ringermeer moet worden opge stuwd in devaartdervolkeren,zegt wethouder Jan van den Bos van fi nanciën en economische zaken. 'We willen tot 2015 in inwonertal verdubbelen. De komende tijd bouwen we vijfduizend woningen op grote kavels: van sociale huur huizen tot luxeviiïa's. We willen ook flink wat bedrijvigheid trek ken.' De aanlegvaneen randmeer rond bet vooirnalige eiland Wie- ringen is een ander onderdeel van de ambitieuze groeiplannen. De noodzaak? Van den Hos zuclit. Als 20 veel plattelandsge meenten kampt Wieringerwerf met vergrijzing en ontgroening'. Nieuwe aanwas is er nauwelijks, waardoor steeds minder inwoners de kosten voor voorzieningen als de basisschool, de bibliotheek, de ambtenaren in het gemeentehuis en de jeugdzorg moeten ophoes ten. Ook winkels hebben hetmoei- lij k of verdwijnen. Het wordt stil in Wieringermeer. 'Jongeren kun nen hier lot en met liet atheneu- monderwijs volgen. Daarna trek ken ze weg en velen zien we nooit weer', aldus Van den Bos. Jack Kranenburg beaamt dat De manager inkoop, markeringen communicatie bij de agrarische projectontwikkelaar Agriport is de enige van zijn vr jenden die ria zijn studienaardegeboortegrond is te ruggekeerd. 'Er waren hier geen banen.' Hij spreekt in de verleden Nu nog gras, straks een nieuwe vaarroute tussen Wielingen en het I Jsselmeer. tijd, sinds de gemeenteraad vorig jaar de komst van een groot glas- tuinbouwcompiexvan 450 hectare goedkeurde. In november behan- deltderaad iietvoorstel totuitbrei- dingvau dat gebied met nog eens 350 hectare. Dit levert op termijn zevenduizend arbeidsplaatsen op, zegt Kranenburg, die verantwoor delijk is voor het aantrekken van tuinders naar Wieringermeer. 'En dat werk is niet alleen geschikt voor tomatenplukkers, maar ook voor ingenieurs, biologen, secreta resses, de transportsector enzo voort, Toen de plannen nog maar netbekendwaren, kregen we 1100 sollicitaties van Noord-Hollanders die op Schiphol of in Aalsmeer werken en niet meer in de file wil len staan.' Daarnaast wil de gemeente hoogwaardige (biotechnologie bedrijven lokken. Trots wijst Van den Bos op een bedrijfspand, waaraan kunstzinnig vormgege ven bogenzijn bevestigd. 'DatWie- ringse bedrijf heeft ook de bogen inhetWembley-stadion. gebouwd- Er zit hier verderop ook een jacht haven die luxeschepen voor olie- cietltx bouwt' Het is hier echteeen negorij, wil Van den Bosch maar zeggenUit onderzoek is gebleken dat hier relatief veel mensen met kennis van technologie zitten, be zweert hij. En met kennis van bou wen met composiet voor onder meer vliegtuigen en raceauto's. Ook die bedrijven moeten naar Wieringermeer komen. Op een kaartjewijst Van den Bos toekomstige bedrijventerreinen aan. En een groot nog aan te leg gen randmeer dat de gemeenten Wieringen en Wieringermeer op hun gezamenlijke gemeentegrens willen aanleggen. 'Het moet toe risten trekken, maar ook nieuwe inwoners die graag aan het water willen wonen,' /.egt Van den Bos. De we th ouder droom tvan jacht havens, horeca en andere recrea tie. En vaneen aansluitingvan zor genkindje Kreileroord op het IJs- selmeer.Dit dorp is in dejaren der- tiggebouwd voorde landarbeiders van degrote boerenbedrijven in de rest van de net ingepolderde ge- meente.Nogsteedsstaatliiervoor- al sociale woningbouw. Inwoners trekken weg zodra ze kunnen. Van den Bos: 'Je kunt er nog geen pak melk kopen, maar wel een zak pa tat Als we het dorp in verbinding stellen met het IJsselmeer, geelt dat het dorp een enorme impuls.'

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 34