Van alles wat Kroniek no. 49, 16e jaargang, 2008/1 Het Wieringerrandmeer Zowel de Provinciale Staten van Noord- Holland als de gemeentebesturen van Wieringen en Wieringermeer hebben niet unaniem, maar bij meerderheid besloten tot aanleg van het Wieringerrandmeer. Dit betekent dat Wieringen op termijn weer een eiland wordt, van de Wieringermeer gescheiden door een plas water van ruim 800 ha. In het meer zijn schorren gepland, waarop - om het kostenplaatje rond te krijgen - zo'n 1845 tot 2100 woningen zullen komen. Dat aantal betekent meer woningen dan er nu bijvoorbeeld staan in het dorp Middenmeer. Het plan tot aanleg van het meer is aangenomen ondanks hevig protest van boeren uit de Wieringer polder Waard- Nieuwland (420 ha) en boeren in het noordelijk deel van de Wieringermeer. De z.g. randmeerboeren zijn straks uitgeboerd. Verkassen naar een ander stuk grond zal moeilijk voor hen worden. Goede agrarische grond is nog maar heel schaars beschikbaar mede door de ontwikkelingen van Agriport A7. "Boeren gaan verzuipen in het randmeer" kopte de Schager Courant terecht de dag nadat de beslissing over het toekomstige meer was gevallen. De toekomstplannen van de nazaten van de agrariërs ter plekke vallen daarmee allemaal in het water. Het zal toch niet om dit alles zijn dat Dr. Ir. Cornelis Lely op z'n sokkel op de Afsluitdijk richting Friesland kijkt!!! (Zie onder deze rubriek in Kroniek nr. 48.) De toekomst van de Afsluitdijk Door de stijging van de zeespiegel is het na ruim 75 jaar noodzakelijk geworden dat de Afsluitdijk wordt verhoogd. Hoe zou de versteviging van deze dijk gecombineerd kunnen worden met de speculaties over toepassingsmogelijkheden van duurzame energie, zoals wind-, zonne- en getijde energie en energie uit asfalt, zoals ter sprake kwam rond en tijdens de viering van de 75-jarige Afsluitdijk. De regering, bij monde van de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, Tineke Huizinga, zag wel wat in die plannen en zei er ook geld voor beschikbaar te hebben. Zij daagde de overheden, het bedrijfsleven en de wetenschap uit om te onderzoeken welke mogelijkheden van de Afsluitdijk zijn te benutten. Op vrijdag 14 maart j.l. werden tijdens het symposium "Toekomstideeën voor de Afsluitdijk" in Lelystad diverse plannen gepresenteerd. De staatssecretaris nodigde in de Flevopolder het bedrijfsleven uit om op basis van de gepresenteerde ideeën met haalbare en betaalbare uitvoeringen te komen. De aanleg van de Afsluitdijk in 1932. Impressie van de wijze van wonen op Schorren volgens de plannenmakers.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 33