Kroniek no. 49, 76e jaargang, 2008/1 Ook Montsma heeft een keer flink in de rats gezeten; ik citeer uit zijn levensverhaal: "We zaten met een ploegje van 5 a 6 man onder een schaduwrijke boom. Vliegtuigen die in Nederland naar beneden werden geschoten werden naar kamp Vught vervoerd om daar gedemonteerd te worden. Ons ploegje hield zich bezig met de buizen voor de elektrische bedrading. Op zeker moment ging ik van onder de boom het terrein eens over ter verkenning. Ik was circa 40 m van de buitenkant van het kamp verwijderd, toen aan de andere kant van de afrastering een bekende Duitser langs kwam fietsen. Hij stapte van de fiets en riep (op z'n Duits): Kom hier, wat is je nummer? Ik deed gauw mijn hand op m'n nummer en spoedde me weer bij mijn makkers onder de boom. Een zakdoek die ik voor de zon op mijn hoofd droeg stopte ik goed weg en vertelde aan mijn vrienden wat er gebeurd was. We wisten ook dat even verderop een hek was met een grote kans dat hij naar ons toe zou komen. En jawel, daar kwam hij al spoedig aan. Wegens laag geboomte had hij mij gelukkig niet kunnen volgen. Toen vroeg hij aan de groep of we soms iemand hadden zien lopen en ja, dat hadden we. Eén moest met hem mee om te zoeken, waar natuurlijk niets van terecht kwam. Ondertussen zat ik met een trillend hart nog goed en wel onder de boom. Als hij mij herkend had zou op z'n minst verlenging van kampstraf het gevolg kunnen zijn, of nog erger(einde citaat) Voor het overige was de behandeling in Vught redelijk goed. Na het bunkerdrama van 16 januari 1944, waarbij 10 vrouwen de nacht niet overleefden, nadat ze met 74 personen in een cel waren gepropt, was de kampcommandant vervangen en werd het regiem een stuk menselijker. Het eten was matig, maar het was toegestaan om wekelijks een pakje levensmiddelen van 3 kg toegestuurd te krijgen. Dat liep zo uit de hand (de pakketten waren soms wel 10 kg), dat door het commando werd afgekondigd dat ze bij overgewicht teruggestuurd zouden worden. Daarnaast waren er ook nog de voedselpakketten van het Rode Kruis. Genoeg dus om te delen met hen die niets van thuis toegestuurd kregen. Der 1. Lagerarzt K. L. Herzogenbusch Herzogenbusch, den F r den Hausarset Name: M o n 1 Aufnahmegewicht Entlassungsgewicht Entlassungsbefund Grosse 79 ofr Wahrend des Aufenthaltes im Lager durchgemachte Krankheiten ui Behandlung. z Z. behandlungsbedürftig Etwaige Behandlungsvorschlage: 1F nein Der 1. K LHe. 345-1C00 L.He. In A'dam 5% afgevallen. In Vught 12 kg. Aangekomen!! Ondertussen was het thuisfront in angstige spanning. Per slot van rekening gingen vanuit Vught ook transporten naar 27

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 29