Een oorlogsgebeurtenis Si (arrestatie van drie boeren en vier onderduikers) Kroniek no. 49, 16e jaargang, 2008/1 Via de trap komt u op de eerste etage. Daar zijn twee kleine kamers, waarvan er één is ingericht voor de opslag van kleine voorwerpen die het Genootschap van leden mocht ontvangen. De andere kamer is een nog wat rommelige ruimte met materiaal dat nog niet is gearchiveerd. Ook vinden we daar alle uitgaven van de "Kroniek". Bovendien treft u op deze verdieping een grotere zaal aan waar permanent materiaal tentoongesteld staat, o.a. foto's van het vroegere Joodse Werkdorp en maquettes van enkele boerderijen die in de Wieringermeer staan. (Gift van de Domeinen.) Via een vaste trap bereikt u de 2e verdieping, de zolder van het gebouw, zeg maar. Deze ruimte wordt momenteel onder handen genomen om hem later te gebruiken voor de opslag van allerlei historisch materiaal. Voor het zover is moet de zolder eerst geïsoleerd worden en worden voorzien van kasten en rekken. Dit alles wordt in stilte gedaan door enkele vrijwilligers. In de grote kamer op de 1e verdieping. De zolder die momenteel wordt opgeknapt en straks ingerid Weinig of niets binnen mij roept nog herinneringen op aan de kruidenierszaak of het accountantskantoor wat ik eens was. Dat is allemaal historie. We leven in het nu en naar de toekomst. De toekomst, waarin ik u ook eens hoop te begroeten. (Foto's: Maureen Datema) Wjd. Het is januari 1944. Overal in de polder werken hele en halve onderduikers bij de boeren om tewerkstelling in Duitsland te voorkomen. Zo ook bij boer Montsma aan de Wieringerrandweg: 1 jonge arbeider (volontair) bij het gezin in huis en 3 onderduikers op de hooizolder. Dat dit geen ongevaarlijke situatie is mag uit het volgende blijken. In de cel in Hippolytushoef "In de nacht van 20 op 21 januari om 1 uur in de zondagmorgen werd ik wakker gemaakt en stonden er een paar Duitse soldaten aan mijn bed. Wat was er aan de hand? De heren hadden aangebeld, de volontair had dat gehoord en had ze, uiteraard gedwongen, binnengelaten. Daarna stoven ze direct door naar boven en moesten mij hebben, maar niet alleen mij, maar ook de onderduikers, daar was het in de eerste plaats om te doen. Ze dachten er drie te vinden, maar één was net een paar dagen geleden vertrokken naar J. Smit aan

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 22