Fotopuzzel b.g.v. 15 jaar Historisch Genootschap Wieringermeer Lezing "Bodemvondsten in de Wieringermeer" door Mevr. Ina Hoogenbosch - Glas Kroniek no. 49, 16e jaargang, 2008/1 Welke straat in welk dorp in de Wieringermeer ziet u op de volgende acht foto's? Dat was de vraag bij de fotopuzzel in de vorige Kroniek no. 48. Bepaald een (te)moeilijke opgave, want het aantal inzendingen bleef beperkt tot één. Deze was ingezonden door Mevr. Leny van der Giessen te Middenmeer. En haar oplossing was helemaal goed. Voor haar de eerste en enige prijs. De oplossing was: Foto: Straat: Dorp: A Klaverstraat Kreileroord B Meeuwstraat Wieringerwerf C Breestraat Middenmeer D A.C. de Graafstraat Wieringerwerf E Langeweg Slootdorp F Pastoor Braakstraat Slootdorp G Kanaalweg Middenmeer H Vlasstraat Kreileroord Na de sluiting van de officiële jaarvergadering van het Genootschap was het de beurt aan Mevr. Ina Hoogenbosch. Zij verzorgde aan de hand van zo'n negentig dia's een presentatie over bodemvondsten in de Wieringermeer. De getoonde dia's waren een selectie uit de meer dan duizend dia's die zij inmiddels heeft verzameld. Direct na de drooglegging in 1930 werden door archeologen o.l.v. Dr. W. Braat veel vondsten gedaan op de nog maagdelijke zeebodem. Tot de vondsten behoorden scheepswrakken, kruiken, vazen, vuistbijlen, pijpen, beeldjes van klei en brons, allerlei gereedschappen, w.o. stenen vuistbijlen, beenderen van dieren, enz. Veel van deze historische voorwerpen zijn te zien in musea o.a. te Leiden en Hoorn en ook in ons genootschapshuis. De vele vondsten wijzen ook op vroegere nederzettingen hier ter plekke, o.a. ten Noorden van Slootdorp en in het zuidelijk deel van de polder, alwaar vroeger het plaatsje Gawijzend lag. Veel is daar gevonden tot en met funderingen van allerlei bouwsels. De foto's gaven een beeld van de grote variatie van vondsten in de Wieringer- meerbodem. Nog steeds worden kleine en grote voorwerpen opgedoken. Agrariërs vinden - als ze er oog voor hebben - op hun land nog steeds stenen 17

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 19