75 jaar inwoner van de Wieringermeer. Enkele herinneringen aan mijn kinder- jeugdjaren in Middenmeer. 18 oktober 1932 tot 15 maart 1938. Deel 2 Kroniek no. 49, 16e jaargang, 2008/1 Het jaar 1933 was er één van grote bouwactiviteiten. Op de hoek Kanaalweg-Breestraat werd de Gereformeerde Kerk gebouwd, dat was precies naast ons huis. Bij de onderwaterzetting is de kerk zodanig vernield en tevens te klein geworden, dat deze op een andere plaats herbouwd is. Ook de Rooms Katholieke kerk is in 1933 gereed gekomen, maar ook deze kerk heeft de onderwaterzetting niet overleefd. Op dezelfde plaats is de huidige kerk gebouwd. De Nederlands Hervormde Kerk aan de Kerkring is november 1934 in gebruik genomen. Deze heeft de onderwaterzetting overleefd, zonder al te grote schade. Middenmeer begon al een echt dorp te worden, drie kerken, een school en zeven bewoonde straten. Want ondertussen waren ook de huizen aan de Kerkstraat, (waar maar 6 huizen stonden), Breestraat en de Poststraat klaar gekomen en bewoond. Toen na de onderwaterzetting de Gereformeerde Kerk niet op dezelfde plaats herbouwd is, heeft men de Kerkstraat die toen verlengd is, omgedoopt in Lelystraat. Het vooroorlogse Middenmeer was nu voor een heel eind voltooid. In de Brugstraat zijn er nog wel enkele winkelpanden en woonhuizen bijgekomen. HAKA, de Coöperatieve winkel met als filiaalhouder T.IJzer. Gauke Venema, fietsenhandel en reparatie. Op nr. 39 heeft P.J. (Piet) Smit, een drogisterij, annex brillenzaak, zich in 1936 gevestigd. Maar het grote werk was gebeurd. Het was nog wel geen groot dorp, maar door de grote gezinnen en de vele kostgangers die er waren, was het inwoneraantal in een korte tijd toch behoorlijk gegroeid. Middenstanders van buiten de polder. In de beginperiode kwamen er ook middenstanders van buiten de polder, die probeerden in deze crisistijd een graantje mee te pikken. Herinneringen heb ik nog aan Ferweda een man met maar één arm, kruidenier uit Kolhorn. Mijn ouders kenden hem van de tijd dat ze in Winkel woonden. Een man met één arm, bovendien van het zelfde "houtje". Zeker in die tijd moest je zo iemand steunen. Vanuit Medemblik kwam Theo Brakeboer, een groenteboer met twee hitten voor zijn wagen. Als hij bij de Alkmaarsebrug was, begon hij al te roepen en zijn waren aan te prijzen. Dat bezorgde hem de bijnaam van de "Schreeuwlelijk". Van uit Lambert- schaag kwam Boeder, de petroleumboer. Op z~n bakfiets stond een rond 200 liter olievat. Met de toen bekende 4 liter blikken Een zeilboot in het kanaal langs de Kanaalweg te Middenmeer. Rechts de toenmalige Gereformeerde kerk. (1933) 13

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2008 | | pagina 15