Kroniek no. 48, 75e jaargang, 2007/3 Riet, afkomstig van de kanaalboorden Evenals het vorige jaar zal ook dit jaar weer het riet van de kanaalboorden worden gebruikt als stopriet onder de pannen daken van de nieuw te bouwen boerderijen. Tevens is, als proef, op den jongveestal op het bedrijf E5 een rietbedekking aange bracht, waarvoor gebruikt is het beste riet, dat in den polder gewonnen is. Het riet is tijdelijk op een vijftal plaatsen in den polder in groote tassen opgeslagen en wel in totaal ruim 56.000 bossen, met een omtrek van 0,56 m, waarmede naar schatting 20.000 m' zullen kunnen worden gestopt. Daar de totale oppervlakte stop werk ongeveer 42.500 m' bedraagt, zal derhalve nog een belangrijke hoeveelheid riet van elders moeten komen. Onderhoud Daar gebleken was, dat de wijze van bewoning en het gebruik van de gebouwen bij sommige pachters te wenschen overliet, is een controledienst ingesteld, die op ongeregelde tijden de gebouwen bezoekt en die de pachters wijst op hunne nalatig heden of slordigheden in het gebruik van de gebouwen. Tevens worden de pachters op de hoogte gebracht van de wijze, waarop de stalventilatie behoort te worden bediend en worden hun zoo mogelijk andere nuttige wenken gegeven. 29 Januari j.l. bevroor de hoofdleiding van het waterleidingnet, dat den Ooster- terpweg bedient en wel ter plaatse waar deze langs een der bruggen de Medem- blikkervaart passeert. Door het leggen van een tijdelijke looden leiding door het kanaal werd hierin voorzien. 13 Maart woedde een felle sneeuwjacht over den polder, met als gevolg vele klachten van doorsneeuwen van golf platen- en pannen-.daken. Ook bij regen met feilen wind werden steeds klachten ver-momen over deze daken, zij het ook in belangrijk mindere mate dan bij sneeuw jacht. Hoewel te verwachten is, dat op den duur deze daken tengevolge van dicht- stuiven en aangroeien onder alle omstan digheden geheel waterdicht zullen worden, is toch eens nagegaan welke soort pannen reeds onmiddellijk na het dekken de meest gesloten bedekking geven. Hierbij bleek, dat met eerste soort rnulden of holle muldenpannen het beste resultaat wordt verkregen. Golfplatendaken kunnen onder omstandigheden als in de Wieringermeer (vlak land) slechts absoluut waterdicht gemaakt worden door tusschen de overlap pen een plastisch materiaal te verwerken. Als proef is de dakbedekking van een drietal schuren geheel verdekt en zijn de overlappen aldus behandeld. Het voorloopig resultaat is goed, afge wacht dient echter te worden hoe het dichtmiddel zich bij hooge zomertemper- atuur zal gedragen. Zooals gebruikelijk werden van alle nieuwe boerderijen inventarislijsten opgemaakt van alle losse deelen, welke in de gebou wen voorkomen. Deze lijsten worden door de pachters voor accoord geteekend, zoodat later eventueel verhaal mogelijk is. In dertien boerderijen werd een verharding gemaakt in de doorrit of dorschvloer, bestaande uit een gewalste laag hoogoven slakken ter dikte van 10 a 12 cm (ingewalst) met als afdekking basaltsplit of slakken- zand. Intusschen werden verschillende werkmethoden en uitvoeringen in toepas sing gebracht, ten einde te kunnen contro leeren, welke constructie zich voor dit doel het beste leent. Voor het plaatsen van kippenhokken, vonders, markiezen en het maken van brongasinstallaties, hijschin- richtingen, enz. werden ongeveer 80 vergunningen uitgereikt. 44

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2007 | | pagina 44