Kroniek no. 47, 15e jaargang, 2007/2 Foto genomen 15 november 1945, de Wieringermeer is bijna voor de tweede keer drooggemalenaan de bomen en ook de gebouwen is goed te zien hoe hoog het water heeft gestaan; ook het gat in het dak van Van der Kooi is te zien. Na de oorlog werd zo snel mogelijk weer begonnen met de zaak. Waarschijnlijk had Van der Kooi al in 1945 een winkeltje aan de Zuidzijperweg in Wieringerwaard, maar hier zijn geen verdere gegevens over bekend. Hoe het ook zij, bij terugkomst in Slootdorp, stond tweederde van het woonblok van de familie nog overeind. Het gedeelte waar nu Gertje Tromp woont, was weggevaagd. In 1946 werd de zaak aan de Koningin Emmaweg weer voortgezet. De wederopbouw van de Wieringermeer ging uiteraard gepaard met herinrichting van de woningen en dus brak een drukke tijd aan. De oudste zoon Egbertgeboren 13 maart 1926 te Sneek, was daarbij de rechterhand van zijn vader. Tweede zoon Sjouke ging bij een bank werken. Twee andere zoons, Walle en Jan, emigreerden in 1950/1951 naar Canada en kwamen aan het werk in de autoindustrie van General Motors. Dat de ondernemerszin van vader Jan nog niet voorbij was bleek in 1953, toen hij met zijn vrouw en de drie jongste kinderen Roel, Geert en Hiskia ook naar Canada emigreer den. Vader Jan heeft daar nog een aantal jaren bij een benzinepomp gewekt. Hiskia werd muziekleraar en organist. Roel en Geert bleken toch nog genen van de woninginrichter te hebben geërfd, want de een ging "in de gordijnen" en de ander "in de meubels". Op 10 maart 1953 trouwde Egbert van der Kooi met Plonie van Tol uit Hoofddorp. Eind maart emigreerden zijn ouders met de drie jongste kinderen naar Canada. Dit bete kende dat de verantwoordelijkheid voor de zaak, ook financieel, op de schouders van het jonge paar terecht kwam en dat was behoorlijke heftig. Gelukkig gingen de zaken in die periode goed en braken drukke tijden aan. Nog steeds was er veel handwerk. In die tijd bijvoorbeeld werden banen tapijt, toen nog slechts 1 m of 1,20 m breed, aan elkaar genaaid met ijzergaren. Bij iange banen gebruikte Van der Kooi soms de auto om het tapijt vanuit de 9

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2007 | | pagina 9