Kroniek no. 47, 75e jaargang, 2007/2 De betere bedrijfsuitkomsten zullen aan dit verschijnsel niet vreemd zijn. Een klein percentage kan derhalve slechts voor een akkerbouw->bedrijf in aanmerking komen. Om hun kans op toewijzing van een bedrijf in de Wieringermeer echter te vergrooten hebben verscheidene gegadigden nader medegedeeld ook wel voor een gemengd bedrijf in aanmerking te willen komen. Woningbouw Aan de pachters van bedrijven, waar een ontginningsschuur, later verbouwd tot boerderij met een dubbele arbeiders woning aanwezig is, werd mededeeling gedaan, dat een boerenwoning bij de schuur gebouwd zou worden, indien zij zich bereid verklaarden de dubbele arbeiders woning (a fl 6,- per week) te huren. Tien pachters verklaarden zich hiermede te vereenigen. Na aanbesteding werden deze woningen gegund aan de laagste inschrijfster de firma Hartog Wakker te Wieringerwerf, voor den prijs van fl 33.350,- Alle wonin^gen zijn thans reeds onder de kap. Elevators Om in de dezen zomer gebouwde stroo- schuren bij de haven van de Oude Zeug, gedurende het dorschen van het veld, (dus gedurende 30 dagen) 100 000 pakken stroo op te kunnen slaan, hetgeen neerkomt op 330 pakken per werkuur, is een speciale stroo-elevator vervaardigd met een lengte van 15 m en een opvoer- hoogte van 13 m. De transporteur heeft zeer goed voldaan en is in staat om 10 pak per minuut boven in de schuur te brengen. De aandrijving wordt verzorgd door een 5 p.k. Deering-motor. Dekkleeden Deze vroegen dit jaar minder reparatie dan het vorige, daar hooi- en graanklampen onmiddellijk afgedekt werden met bladriet of dekstroo. Alle hooimijten en graan klampen werden na het afdekken voorzien van een grootmazig net, waardoor de wind geen vat op het dekmateriaal kon krijgen en herstelling aan het dek zoo goed als niet behoefde te worden uitgevoerd. Nlotorschoffelmachine Een schoffelmachine werd verbouwd, zodat de aandrijving kon geschieden met een oude 5 p.k. Citroën-motor. Voor het schof felen van bieten is dit werktuig zeer geschikt gebleken. Vooral als de bieten wat grooter worden en de paarden reeds schade veroorzaken, kan met deze mac hine, uitgerust op vier luchtbanden, nog lang gewerkt worden. !n October zou de machine gebruikt worden om tarwe-opslag uit de wintergerst te schoffelen, doch toen bleek, dat in wat vochtigen grond de wielen spoedig slipten. Afzet melk Zuivel wordt op de bedrijven niet bereid. De geproduceerde melk wordt in hoofdzaak geleverd aan de Coöperatieve Zuivel fabrieken te Lutjewinkel en Wieringer- waard, terwijl een kleine hoeveelheid naar de particuliere melkindustrie gaat. De besturen van genoemde fabrieken hebben zich bereid verklaard, in afwachting van de totstandkoming van een coöp. fabriek in de Wieringermeer, de melk te verwerken onder dezelfde voorwaarden als geschiedt ten aanzien van de melk, geleverd door de leden der coöp. fabriek te Lutjewinkel. Bereids gingen onder de veehouders in de Wieringermeer stemmen op om in de toekomst te geraken tot de oprichting van een eigen Coöperatieve Zuivelfabriek. Een commissie van Wierin- germeerboeren werd gevormd om deze aangelegenheid in nadere studie te nemen, 33

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2007 | | pagina 33