Kroniek no. 47, 15e jaargang, 2007/2 De bodemgesteldheid is hier veel beter dan op de oorspronkelijke plaats, terwijl uit verkeersoog-punt de nieuwe ligging ideaal is te noemen. Het dorp ligt n.l. onmiddellijk langs den Rijksweg, doch is hiervan ge scheiden door de Dub-.bele Tocht. Van het Zuiden komende bereikt men het dorp van het bestaande kruispunt Rijksweg-Ooster- terpweg of langs een nieuwen weg, terwijl aan de noordzijde een verbinding tot stand is gebracht met den Rijksweg door het maken van een dam in de Dubbele Tocht. Tenslotte was het, dank zij de verplaatsing van het dorp, mogelijk den Rijksweg tusschen de brug over de Hoekvaart en die over de Oosterterptocht een beter verloop te geven. In het dorpsplan is nog rekening gehouden met het maken van een verbin dingsweg met den Klieverweg, waardoor de noord-oosthoek van den polder een kortere verbinding verkrijgt met dit woon- centrum. De voorloopige opzet van Wierin- gerwerf is niet grooter gemaakt dan die van Slootdorp en Middenmeer. Mogelijkheid van uitbreiding is naar twee zijden echter voldoende aanwezig, wanneer de omstan digheden dit wenschelijk mochten maken. De ervaring heeft nu echter reeds geleerd, dat na het bouwen van de eerste woon- en winkelhuizen, de verdere bebouwing slechts langzaam plaats heeft, zoodat de eerste tientallen van jaren aan geen uitbreiding zal behoeven te worden gedacht. Hoewel het nieuwe dorp door zijn gemis aan kerken en boomen thans nog een weinig aantrekkelijken aanblik ver toont, hetgeen nog versterkt wordt door het geringe aantal winkelhuizen en de weinige verspreidheid van de bebouwing (zulks in tegenstelling met de beide andere dorpen), wordt toch gemeend, dat dit dorp uiteindelijk niet het minst geslaagde zal blijken. Verpachting in te gaan op 1 November 1936 Reeds vroeg in het voorjaar werd een aanvang gemaakt met de voorbereiding van de verpachting 1936. Bij het onderzoek van de voor verpachting in aanmerking komende gronden bleek, dat 43 boer derijen voor uitgifte in aanmerking zouden komen, omvattende een gezamenlijke op pervlakte van circa 1370 ha en bestaande uit 13 akkerbouw-, 18 gemengde- en 12 weidebedrijven. Ook dit jaar werden de be drijfsleiders en gewezen bedrijfsleiders wederom in de gelegenheid gesteld een eerste keuze te doen. Negen gegadigden maakten van deze gelegenheid gebruik. Hun keuze viel zonder uitzondering op een akkerbouwbedrijf. Aan deze gegadigden werd, onder voorbehoud van goedkeuring door den Minister van Financier, een bedrijf met ingang van 1 November a.s. toegewe zen. Nadat van dien Minister de vereischte machtiging was verkregen, werd overge gaan tot publicatie van de voorgenomen verpachting van de resteerende 34 boerderijen in dag- en landbouwbladen. Aan een groot aantal belangstellenden werd een prospectus toegezonden, bevattende bijzonderheden omtrent de te verpachten boerderijen. Van 18 Mei 1936 af werd gelegenheid gegeven de te verpac hten bedrijven te bezichtigen en zich als gegadigde aan te melden. De belang stelling was zeer groot en overtrof verre die van de verpachtingen in vorige jaren. Voor deze boerderijen meldden zich aan 368 gegadigden en wel voor de 4 akkerbouw bedrijven 183 gegadigden, voor de 18 gemengde bedrijven 98 gegadigden en de 12 weidebedrijven 87 gegadigden. Dus op 34 boerderijen 368 gegadigden. Het valt onmiddellijk op, dat de meeste gegadigden zich hebben aangemeld voor een akkerbouwbedrijf. 32

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2007 | | pagina 32