BOEKBESPREKING Uit de Driemaandelijksche berichten betreffende de Zuiderzeewerken Kroniek no. 47, 75e jaargang, 2007/2 In deze rubriek wordt een korte samenvatting gegeven van de inhoud van een boek dat in het archief van ons Genootschap voorkomt. Deze keer "De Afsluitdijk, Brug en waterscheiding" Fotografie Marten Sandburg, tekst Lammert de Hoop. Een uitgave van Penn uitgeverij uit Leeuwarden, 2006. Tegen het einde van 2006 kwamen er verschillende nieuwe boeken uit met als thema de Afsluitdijk. Sommige met boeiende nooit vertelde verhalen, andere met prachtige fotografie. Dit boek laat de lezer aan de hand van een groot aantal kleurenfoto's de andere kant van de dijk zien. Het verhaal gaat dat ruimtevaarders vanuit de ruimte de Chinese muur en de Afsluitdijk kunnen zien. Hoewel deze uitspraak eerder door een journalist als door een ruim tevaarder gedaan zal zijn, hebben ze toch overeenkomsten, beide zijn door de mens gebouwd. Waar de Chinese muur een reputatie van eeuwen kent, is de Afsluitdijk met zijn 75 jaar nog nauwelijks ontdekt. Sinds de aanleg in 1932 staat deze dijk van een dam tussen Waddenzee en IJsselmeer na 75 jaar opnieuw volop in de belan gstelling. Dit boek belicht de dijk van een andere kant. Al lezend en bladerend komt men erachter hoe rijk en veelzijdig het leven op de Afsluitdijk is. Zeldzame planten en dieren leven op het basalt, boeiende mensen vinden er een bestaan. Alle reden om deze bijzondere plek in Nederland te verkennen. Dat heeft fotograaf Marten Sandburg gedaan. Hij brengt alles in beeld, waar de voorbijrazende automobilist meestal geen oog voor heeft. Van prachtige zonsondergangen tot het drogen van de was op Kornwerderzand, van trekvogels tot zeekool en kitesurfers. Foto's van lucht en water met daartussen een dijk met duizend gezichten staan garant voor een fascinerende ontdekkingsreis. In dit boek komen alle facetten aan de orde, van historie, wonen en werken, verkeer, techniek, toerisme en natuur. Dit boek is nog in de boekhandel te verkrijgen onder ISBN-nummer 90-77948- 10-4 Deze keer enkele mededelingen uit de Driemaandelijkse berichten van januari 1936 tot januari 1937, we laten de spelling ongewijzigd. Rijkswegen Langs Rijksweg nr. 7 en het op Wieringen gelegen gedeelte van Rijksweg nr. 9 werden onder toezicht van het staatsbosbeheer op Het Driemaandelijksch bericht betref fende de Zuiderzeewerken was een officiële uitgave van het Ministerie van Waterstaat. Het bericht bleek in een grote informatiebehoefte te voorzien. Velen wilden weten hoe het met de vorderingen van het machtige Zuider- zeeproject stond. 30

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2007 | | pagina 30