Dorpen in de Wieringermeer X|7H44-U Jw. /CJJt Kroniek no. 47, 75e jaargang, 2007/2 Naar aanleiding van het 50-jarig bestaan van het dorp Kreileroord, het vierde dorp in de Wieringermeer, blikken wij terug naar de planologische indeling van deze polder, zoals men die rond 1930 gedacht had. Hiervoor verwijzen tevens naar het bijgaande kaartje van de Wieringermeer uit 1930 en de twee kopieën uit de Grote Historische Atlas van Nederland naar de situatie rond 1850. Bij de planning van de woonkernen in de pas drooggevallen Wieringermeerpolder waren destijds twee criteria zeer bepalend: a. de beperkte mobiliteit van de toekom stige bewoners; b. de behoefte aan voldoende landarbei ders voor de geplande boerenbedrijven. Dit gegeven bracht de planologen ertoe om naast de vijf geplande centrale dorpen Slootdorp, Middenmeer, Wieringerwerf, Nieuw-Almersdorp en Wagendorp negen arbeidersplaatsjes te situeren aan de rand van de polder, t.w. Robbenoord, Oude Zeug, West-Zeug, Lagerdoes, Nieuw-Gawijzend, Oostgroet, Oostwaard, Ulkesluis en Houkessluis, (Houkes schreef toen nog met ou in plaats van au.) De negen gehuchten aan de rand van het nieuwe land zijn er echter nooit gekomen, evenals de dorpen Nieuw-Almersdorp en Wagendorp. Toen de Wieringermeer nog een deel was van de Zuiderzee heette dit gebied 'De Meer' en spraken vissers al over 'Het Wieringermeer', waar in vroeger jaren veel haringen, palingen, ansjo vis, bot en garnalen wer den gevangen. 'De Meer' stond ook be kend om zijn mossel kwekerijen. Toen de eerste dorpen van de Wieringermeerpolder bevolkt werden bleek de afstand van daar naar de boerderijen toch wel mee te vallen. Het was wel te 'befietsen'. Daar er op grotere afstand van de dorpen ook arbeiders woningen verrezen langs Dorpen in de Wieringermeer Naar aanleiding van het 50-jarig bestaan van het dorp Kreileroordhet vierde 'jnrr' Hfton'nnofmoor - hlilelt-Cir* L.1 Kaartje van de Wieringermeer met de geplande dorpen, izJO. Kaartje van de Wieringermeer met de geplande dorpen, 1930 20

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2007 | | pagina 20