Kroniek no. 47, 75e jaargang, 2007/2 Ik ben hier gekomen op de bonnefooi, gewoon domweg gesolliciteerd op een baan in een plaatst waar ik nog nooit van gehoord had. En ik ben hier uiteindelijk altijd gebleven. De baan die ik had gekregen bleek de eerste volledige baan te zijn voor een AVO'er hier in Wieringerwerf. De meisjes van de huishoudschool werden bij het arbeidsbureau als ongeschoold ingeschreven Ik heb in het begin nog wel verder gesolliciteerd maar mijn kinderen werden groter en hebben dan hun vriendjes en vriendinnetjes hier en dan ga je niet zo gauw meer. We hadden op de school op een gegeven moment 200 meisjes, dat waren acht klassen vol, dus daar was werk zat. Hierop kreeg ik een vaste aanstelling. Als man was je een vreemde eend in de bijt. Vrouwen kregen niet zo gauw een vaste aanstelling want in die tijd was het zo als de vrouw ging trouwen, hops weg, eruit. De man daarentegen kan tot zijn 65e doorgaan. Het samen werken met mannen was voor de dames een hele opgave, de praat werd anders. Wat ik wel altijd vreemd heb gevonden was dat de dames altijd in het huiskamertje zaten te eten en wij mochten daar niet bij. Ik heb er het wel eens over gehad met Mevr. Overzee maar we kregen geen kans. Dat nam ik ze toen wel kwalijk. Ze hadden er absoluut géén belang bij. De meisjes deden praktische ervaring op om in het keukentje voor de dames te koken en de boodschapjes te doen en een stukje te begroten. Er waren kinderen bij die daar totaal de rit kwijt waren. Het AVO-onderwijs werd steeds belangrij ker en dat betekende dat de praktijkvakken toen steeds meer afnamen. Toen ik daar net begon waren er nog twee naaileraressen, die waren binnen de kortste keren vertrok ken. Zr. Veldboer was er daar één van. Je moest als vrouw toch aardig wat 'haren op je tanden' hebben voor een aantal meiden. Er zaten er echt wel een paar tussen die het bloed onder de nagels vandaan haalden. Maar andere scholen in o.a. Alkmaar wilden onze leerlingen wel, omdat ze gedegen onderwijs genoten hadden. We leverden een goed 'product' af. We zaten op een goed niveau. We hadden het redelijk gemakkelijk, want de kinderen kozen niet zelf voor huishoudonderwijs, maar er werd voor hen gekozen. Waar ik me nog wel eens heel erg voor ingespannen heb is het veranderen van inschrijvingen op het arbeidsbureau. Ik ben op een gegeven moment naar het arbeidsbureau gegaan en heb tegen die man gezegd dat hij maar moest stoppen, want de meisjes van de huishoudschool werden als ongeschoold ingeschreven. De leerlingen van de LTS niet! De man haalde een artikel van de wet tevoorschijn en daarin stond inderdaad dat de meisjes van een Huishoudschool als ongeschoold moesten worden ingeschre ven. Hij kon er verder niks aan doen. Kleine school, dus fuseren Ik ben meegegaan met elke fusie, niet altijd met plezier. De fusie tussen ons kleine huishoudschool en de grotere LTS vond ik niet prettig. Ik vond het werken met meis jes prettiger dan met jongens. Ik had geen hekel aan ze maar het klikte niet zo. De huishoudschool was een goede school en dat was ook zo met het gebouw. Ik ben blij dat het er nog staat. Ik heb daar een leuke tijd gehad. In de laatste jaren van die school heb ik er de leiding gehad, dit was na het overlijden van Griet Overzee. Jammer dat de deur dichtging. Je had geen keus. We waren te klein en dat de school gesloten 18

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2007 | | pagina 18