Kroniek no. 47, 15e jaargang, 2007/2 mate koolzaad. Blauwmaanzaad, erwten en karwijzaad komen momenteel niet meer binnen. In de jaren tachtig vestigde Haijtema b.v. een depot voor gewasbeschermingsmidde len in Sint Maarten. Niet veel later verlaat Wim de Koning het bedrijf. Guust Moors wordt de enige directeur. De groei van het bedrijf ging in de jaren negentig gepaard met diverse overnames. In 1990 werd de Agrotheek (gewasbescher ming) van Piet Hoogschagen te Kolhorn overgenomen. Sindsdien bestaat de naam 'Haijtema Agrotheek b.v.' ('Agrotheek' is een beschermde firmanaam). In 1997 werd Haijtema Agrotheek b.v. vergroot met de overname van het gewas- beschermingsbedrijf Groot Slot in de Heerhugowaard. Twee jaar later volgde de overname van het bedrijf 'Asepta' in Hoogkarspel. Haijtema Agrotheek b.v. te Middenmeer met een depot-filiaal in Hoogkarspel, Sint Maarten (tot eind 2007) Ursem en Anna Paulowna bestrijkt inmiddels de hele Kop van Noord-Holland en West-Friesland. Sinds 2005 bestaat het directieteam van het bedrijf uit drie man: Guust Moors, Nico van Langen en André van der Weijde. Van alle bedrijfsactiviteiten vormt de gewasbescherming de grootste post, (55 Dan volgt de afdeling bloembollen- netten, (30 Granen en kunstmest maken nog slechts resp. 7 en 8 van de activiteiten uit. De bloembollennetten, (netten waarin vooral tulpen worden verbouwd) betreft het leveren van netten en het na de oogsttijd ophalen daarvan. De gebruikte netten worden vooral verkocht in het Verre Oosten. Innoventis Tot op de dag van vandaag verricht het bedrijf Haijtema proefnemingen met nieuwe gewasbeschermingsmiddelen. Werd dit voorheen vooral toegepast in samenwerking met het IMAG te Wagenin- gen en de Dienst Landbouwvoorlichting, sinds 1998 werkt Haijtema Agrotheek samen met vijf andere Nederlandse gewas- beschermingsbedrijven aan het beproeven van nieuwe producten op verzoek van de chemische industrie of landbouworga nisaties. De zes bedrijven werken samen onder de naam 'Innoventis'. Op zo'n 8 ha grond van de Proefboerderij 'Oostwaardhoeve' aan de Nieuwesluizer- weg doet Haijtema Agrotheek gewasbe- schermings- en bemestingsproeven in o.a. perceeltjes aardappelen, suikerbieten, diverse koolsoorten, wortelen, uien, gerst, tulpen en lelies. Enkele keren per jaar worden daar demonstratiedagen georgani seerd voor telers. Haijtema b.v. kreeg, zoals we eerder aangaven, in de zeventiger jaren en daarna steeds nadrukkelijker te maken met regel geving van hogerhand met betrekking tot het milieu. Bepaalde middelen mochten niet meer worden toegepast en de eisen ten aanzien van opslag en toepassing van middelen werden steeds stringenter. Dit vereiste naast grote investeringen ook veel inventiviteit van de bedrijfsleiding. Regelmatig werd het bedrijf op de naleving van alle voorschriften gecontroleerd. Gelukkig bleef Haijtema b.v. steeds volledig gecertificeerd. Generatieslang in de polder Haytema b.v. heeft altijd gewerkt met een vaste kern van personeel. Momenteel telt het bedrijf 25 personeelsleden. 15

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2007 | | pagina 15